Sadašnji direktor Googlea je mislio da je lansiranje Gmaila 2004. godine prvoaprilska šala

Sadašnji direktor Googlea je mislio da je lansiranje Gmaila 2004. godine prvoaprilska šala

Izvršni direktor (CEO) Googlea Sundar Pichai na razgovor za posao u kompaniji došao je 1. travnja 2004. godine, na isti dan kad je pokrenut Gmail. Mislio je tog dana da je prvoaprilska šala pokretanje e-mail usluge jer nije u tim trenucima vidio smisao takvog postupka ili način kako bi se Google mogao nametnuti na tom tržištu.

Ali, 15 godina kasnije kao lider kompanije svjestan je onoga što Gmail predstavlja za Google. Ukratko, upravo je Gmail pružio kompaniji samopouzdanje da može postići sve što naumi. Jer, osvojiti takvo tržište, u trenucima kad nije bilo pametnih telefona, YouTubea i Chromea uistinu je hvalevrijedan potez. I, eto, danas Gmail ima 1,5 milijardi aktivnih korisnika mjesečno dok prije 15 godina glavni konkurent poput Yahoo Maila ima 228 milijuna, a AOL Mail i Hotmail više ne postoje. Naravno, sve to postiglo se besplatnom uslugom, što je odrednica ne samo za Gmail nego i sve Googleove usluge.

"Kad smo krenuli s Gmailom, bili smo prvenstveno orijentirani na internetske pretrage. I poznati po tome, kazao je suosnivač Googlea Larry Page.

Značajan je Gmail i zbog nekih drugih detalja. Primjerice, godinu nakon što je pokrenut, stiže Google Maps, danas prva "mapping" usluga na svijetu. Iste te 2005. kupljen je YouTube, danas najjača video platforma na svijetu. Iste te 2005. kupljen je Android, danas najjači mobilni operativni sustav na svijetu. Uslijedilo je potom još toga, internetski preglednik Chrome koji je ne samo svrgnuo nedodirljivi Internet Explorer nego je i sam postao nedodirljiv.

"Gmail nam je pokazao jednu drugu stranu Googlea. Da je propao, tko zna bismo li imali sve ono što je uslijedilo, rekao je Bob O'Donnell, predsjednik  Technalysis Researcha.

Ipak, Gmail ne bi postigao takav uspjeh da u ono vrijeme nije ponudio nešto što se činilo nezamislivo i drugi tome nisu bili ni blizu. Besplatnih 1GB prostora za pohranu. Odnosno, stotinu puta više od onoga što je besplatno nudila konkurencija za svojih mizernih 10MB. Google je prepoznao kad treba nešto dati da bi se nešto dobilo zauzvrat. Odnosno, gledala se šira slika, nešto što je uvijek nedostajalo drugim divovima, posebno onima koji su pokleknuli, kao Yahoo...