SAD i Njemačka zabranili službenicima korištenje Zooma

SAD i Njemačka zabranili službenicima korištenje Zooma
Zoom

Američki Senat i njemačko Ministarstvo vanjskih poslova posljednje su zvučnije organizacije koje savjetuju djelatnicima da ne koriste Zoom aplikaciju za video konferencije. Razlog za takvu odluku jest sigurnosni, zbog navoda kako aplikacija ne vodi previše računa o tom segmentu.

Samim time, jasno je da navedene organizacije ne žele da njihovi djelatnici budu na udaru te nehotice podijele s kime ne bi trebali razne informacije. Ipak, zanimljivost je i da nikakvih zabrana za Zoom nema već se samo savjetuje njegovo nekorištenje. Kao alternativu im nude Skype for Business, u prvom redu.

Ipak, treba napomenuti i da njemačko Ministarstvo vanjskih poslova razmatra upravo zabranu, ako se zaključi da je to potrebno. Nijemci su u prošlosti imali problema s prisluškivanjem, "curenjem" podataka i sigurnosnim problemima raznih vrsta pa si ne žele dopustiti tako nešto ponovno.

Velik je to problem za Zoom, koji je doživio nevjerojatan uzlet kroz drugu polovicu veljače i ožujak. Morat će promijeniti politiku poslovanja ako žele ostati relevantni i nakon pandemije koronavirusa. Jer, osim ove dvije organizacije, leđa su aplikaciji okrenuli tajvanska Vlada, australska, SpaceX, Google i škole na području New Yorka.

Nije da su te odluke o zabrani došle preko noći već su zabilježeni višestruki problemi s narušavanjem sigurnosti i privatnosti korisnika aplikacije.

"Naučili smo mnogo iz ovih primjera i umjesto fokusa na dodavanje novih mogućnosti, uložit ćemo novac kako bismo poboljšali sigurnost aplikacije", ustvrdio je Eric Yuan, izvršni direktor Zooma.

Riječ je o Kinezu s adresom u Sjedinjenim Američkim Državama, što nimalo ne pomaže s obzirom na klimu, zato se na sigurnosne probleme reagira podosta brzo i bez previše zadrške. Yuan zasad ne dovodi u pitanje sve te odluke i pokušava na miran način, uz osmijeh, ići svojim putem. I mora tako, sve ovo dočekalo je i njega podosta iznenada.

Još u prosincu Zoom je imao deset milijuna aktivnih korisnika, da bi ih u ožujku dosegnuo više od 200 milijuna.