Ransomware napad je velika opasnost koja može uništiti vaše poslovanje

Ransomware napad je velika opasnost koja može uništiti vaše poslovanje
DepositPhotos

Ransomware se u prošloj godini dodatno razvio, na nesreću svih onih koji su mu bili žrtvama ili su česte mete. Konkretno, u 2017. ova je vrsta napada napravila štetu od pet milijardi američkih dolara na globalnoj razini, a po dolasku automatizacije i Interneta stvari (IoT), ransomware je opasniji nego ikad.

Jer, veće kompanija i organizacije imaju automatizirane procese proizvodnje ili održavanja sustava. Posebno se to odnosi na robote, čija sigurnost još uvijek nije na razinama kao kod drugih uređaja, ponajviše jer je potreba za njima bila iznimno visoka pa se sigurnosni aspekt nije stigao jednakom brzinom razvijati.

Ako ima onih koji ne znaju, ransomware je vrsta malicioznih programa (malwarea) nastalih davne 2006. godine čiji je cilj znatno ograničiti pristup zaraženom informacijskom sustavu i pohranjenim podacima ili kako bi se jednostavnije reklo - taj malware želi "oteti" vaše podatke i potom naplatiti od vas njihovo vraćanje. Dakle, slično kao i s otmicama u realnom svijetu, što bi značilo da u virtualni uistinu sele ljudi svih vrsta, ideja i pobuda, zbog čega opreza nikad dosta. Barem ukoliko želite držati svoje podatke i novac na sigurnom.

Dakle, kad se haker uspije infiltrirati i preuzeti kontrolu nad robotom zaduženim za neku funkciju, širi se dalje i dolazi do kontrole koja je iznimno bitna jer stopira procese. Samim time stvaraju se gubici, a njih nitko ne želi pa će platiti koliku god odštetu treba da bi mu se kontrola vratila u ruke. Dakako, sve to sugerira nam vrlo jasno da ransomware kod velikih kompanija i organizacija može dovesti do ogromnog hendikepa.

Najgore od svega, u ovoj godini vidjeli smo da se hakeri koriste DDoS (Distributed Denial-of-Service) napadima kako bi izveli ransomware. I nikad nije bilo hakerima lakše. Naime, za samo 19,99 dolara mjesečno potencijalni haker može svakog dana izvoditi napad u trajanju od 20 minuta, ako odluči koristiti usluge nekog od DDoS providera. Ako se plati više, može se i više, što su potvrdili napadi od 500Gbps u trajanju od pet sati, a njihova vrijednost iznosila je oko 999,99 američkih dolara za mjesec dana i napravili su štetu od nekoliko desetaka ili stotina milijuna dolara...