PRISM ili Echelon sasvim je svejedno

PRISM ili Echelon sasvim je svejedno
Fotolia (ilustracija)

Najnovije informacije o prisluškivanju pod nazivom PRISM koje je provodila američka administracija nisu zapravo ništa novo niti začuđujuće, pitanje je samo do koje se razine išlo te što se ostavljalo za daljnje analize, o kojem je obimu riječ. I tu je mnogo pitanja, no na njih ćemo odgovoriti u jednoj seriji tekstova u narednih nekoliko dana. PRISM je nešto o čemu se sada raspravlja, ali zaboravlja se Echelon projekt hladnoratovskog prisluškivanja telekomunikacija koji nikad nije potvrđen.

I mi imamo svoje Echelon, a to je OTC - Operativno telekomunikacijski centar spojen na sve telekom operatere i davatelje sličnih telekom usluga gdje se po zakonu odobrenoj proceduri može prisluškivati sav telekomunikacijski promet.

Ipak za početak se vratimo malo u povijest, neki dvadesetak tridesetak godina, pa „prosurfajmo“ barem virtualno od pred nekih desetak i nešto manje godina i podsjetimo se što je to Echelon.

Echelon je predstavljao jednu od najstrože čuvanih tajni hladnoratovskog i posthladnoratovskog razdoblja i većina uređaja i postrojenja razasutih diljem svijeta toliko su tajne da njih nema ucrtanih niti na niti jednoj karti, a putovi koji do njih vode također se ne nalaze na kartama, tvrde dobro upućeni u projekt prisluškivanja telekomunikacijskog prometa koji postoji već desetljećima.

Iako se o njemu ipak zna podosta više, još uvijek se ne zna mnogo iako je dosta informacija procurilo kada je prije podosta godina EU zatražio podatke od SAD-a. Iako Echelon nikad nije službeno potvrđen, ali niti negiran PRISM je samo jedna zanimljiva ekstenzija.

Razdoblje hladnog rata je odavno završilo i nitko više ne postavlja pitanje špijuniraju li se međusobno dvije velesile SAD i Rusija, jer jedna od njih izgubila je tijekom ovih posljednjih desetak godina tu titulu, no špijunaža je iz voda vojne i civilne okrenuta protiv nekog konkretnog protivnika i njegovih ideja prema industrijskoj špijunaži.