Prevare stvaraju sve veće gubitke u digitalnom oglašavanju

Prevare stvaraju sve veće gubitke u digitalnom oglašavanju
DepositPhotos

Vrijednost potrošnje na digitalno oglašavanje izgubljena raznim prevarama dosegnut će 68 milijardi američkih dolara na globalnoj razini 2022., navodi Juniper Research. Konkretnije, porast će s 59 milijardi dolara u prošloj godini na spomenuti iznos.

Istraživanje je identificiralo Sjedinjene Američke Države, Japan, Kinu, Južnu Koreju i Veliku Britaniju kao pet zemalja zemalja koje su najviše pogođene prevarama u oglašavanju i zajedno čine 60 posto globalnih gubitaka. Već to dovoljno govori o situaciju, odnosno, koliko kroz lažne oglase kibernetički kriminalci mogu uprihoditi novca.

Primjerice, oglašavanje u SAD-u potencijalno će pretrpjeti najviše financijskih gubitaka zbog takvih nečasnih aktivnosti, a očekuje se da će ukupni gubici premašiti 23 milijarde dolara u 2022. Ujedno, SAD predstavlja najveće tržište za potrošnju na digitalno oglašavanje, s povećim potencijalom jer se broj korisnika na internetu širi, kao i broj mobilnih korisnika.

"S obzirom da SAD predstavlja tako značajno tržište u smislu potrošnje na oglašavanje, kampanje u Sjevernoj Americi nesumnjivo će privući pozornost prevaranata. To će dovesti do neviđenih inovacija u taktikama prevara u SAD-u, s oglašivačima koji će pokazati veće zahtjeve za uslugama otkrivanja prijevara i ublažavanja posljedica", navodi Juniper u istraživanju.

Kao odgovor na rastuću prijetnju prevara s oglasima, kroz izvješće se poziva digitalne oglašivače koji ciljaju na ovih pet tržišta da uspostave strateška partnerstva s dobavljačima za otkrivanje i prevenciju prevara u oglasu, koji su sposobni razlikovati valjani i lažni promet.

Utvrđeno je da će najuspješniji alati za otkrivanje prevara u oglasima iskoristiti algoritme strojnog učenja za usporedbu prometa oglašavanja s prethodno uočenim, provjerljivim osnovnim podacima, zaključuju u Juniperu.