Prevare s oglasima uzimaju legitimnim portalima milijarde dolara

Prevare s oglasima uzimaju legitimnim portalima milijarde dolara
DepositPhotos

Lažni medijski portali koji su se koristili tehnikama ostvarivanja lažnog prometa kako bi ostavile dojam da su legitimni odnose milijarde američkih dolara prihoda onima koji uistinu jesu legitimni zbog činjenice da lažnim prometom dolaze do stvarnog novca od oglašavanja, „napumpanog“ baš zbog dojma da je promet legitiman.

Takvo stanje stvari uistinu je ozbiljno i potvrđuje da se postignuta šteta broji na nekoliko strana, a neokrznuti su oni koji su sve započeli jer cilj najčešće ispune prije nego nestanu sa scene.

"Prevare s oglašavanjem su na najvišim razinama po pitanju prisutnosti i vrijednosti u novcu. Najgore od svega jest što prevare ili nisu otkrivene na vrijeme ili uopće nisu otkrivene, pa ljudi gube povjerenje i strahuju za sigurnost, rekao je Augustine Fou, neovisni stručnjak za prevare pri oglašavanju.

Inače, Fou je bio voditelj digitalnog odjela u Omnicomovom Healthcare Consultancy Group agenciji vrijednoj stotinu milijuna dolara. I nedavno je objavio knjigu State of Digital Ad Fraud Q2. U njoj prikazuje dva primjera "ludih profita" ostvarenih zahvaljujući prevarama s oglašavanjem. Upravo su ti primjeri bitni za opis situacije u kojoj se tržište trenutno nalazi.

Dakle, primjeri pokazuju kako prevaranri uspijevaju kupiti jeftin (i lažni) promet pa ga potom preprodati kao premium i zaraditi na taj način 25 do 45 puta više no što je uloženo. Primjerice, jedna je lažna kampanja uspjela na uloženih 183 tisuće dolara prometa ostvariti 4,6 milijuna dolara zarade. Treba ponoviti, to je jedna takva kampanja, jedan primjer! Kad se zbroje sve koje postoje, govorimo o milijardama dolara lažnog prometa, koji završavaju u džepovima prevaranata.

"Jako, jako tužna situacija. Legitimni izdavači, koji imaju prave novinare i redakcije propadaju jer ne mogu zaraditi dovoljno novca, ponajviše jer on odlazi u džepove tih prevaranata, kaže Fou.

Također, sve te prevare idu na ruku Googleu i Facebooku, koji već dominiraju oglašivačkim tržištem, jer im se izdavači više okreću zbog sigurnosti koji pružaju. No, ujedno su i skuplji, imaju stroža pravila i nisu idealno rješenje. Sve u svemu, tržište nije u dobroj situaciji i čini se da ide samo na gore.