Polovica phishing stranica koristi SSL i zavarava ljude da su sigurni

Polovica phishing stranica koristi SSL i zavarava ljude da su sigurni
DepositPhotos

Prevaranti na internetu razvijaju se konstantno i uvijek nekako pronalaze načine za izigrati korisnike, što pokazuje i istraživanje PhishLabsa. Prema njemu, u trećem kvartalu ove godine, bilježi se da 49 posto phishing web stranica koristi Secure Sockets Layer (SSL) zaštitu i na taj način ostavlja dojam kao da su sigurne.

To je za 14 posto više nego u drugom kvartalu, odnosno, 24 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Nije to mala stvar, SSL označava sigurnost i može ga se vidjeti na brojnim web stranicama u obliku malog lokota kraj adrese stranice. Također, Google prisiljava vlasnike web stranica da koriste SSL kroz HTTPS protokol koji koristi tu enkripciju za zaštitu. Ali, prevaranti su i to izigrali...

To postižu tako što isprva registriraju stranicu, dobiju potrebni certifikat i prije nego dođe do nove promjene, obave "posao". Korisnici pak pod mišlju da je riječ o legitimnoj stranici ostavljaju svoje podatke, čine što se od njih traži i nisu ni svjesni da postaju žrtvama pomno smišljene prevare. Uistinu katastrofalna situacija.

Vlasnici internetskih preglednika trude se razviti tehnike prepoznavanja nesigurnih web stranica, čak i ovakvih koje isprva dobiju oznake da su sigurne, ali zbog milijuna i milijuna njih koje postoje, jednostavno se neke uspiju "prošvercati" i napasti korisnike. Tipičan je to primjer pravila koje se može nazvati "zakon brojeva" i svjesni su to oni koji stoje iza ove vrste prevare. Zato se vjeruje da ista osoba, osobe ili grupacija stoje iza desetaka ili stotina phishing web stranica, sve s ciljem da neke od njih poluče uspjeh.

Također, treba znati i da je "phishing" u slobodnom prijevodu "pecanje" pa se već po tome može zaključiti da je cilj "upecati" korisnika, a to se može samo ako se korisnik da prevariti. Dakle, najbolja obrana je ne posjećivati sumnjive web stranice i ne ostavljati privatne podatke na onim stranicama koje niste nekoliko puta provjerili. To se može uz samo nekoliko sekundi "guglanja"...