Ovi anti-hakerski savjeti povećat će vašu sigurnost na internetu

Ovi anti-hakerski savjeti povećat će vašu sigurnost na internetu
Fotolia

Zabrinutost zbog cyber kriminala je u porastu jer napadi su sve češći i sve opasniji, a da biste ih kao privatni korisnik izbjegli, potrudite se napraviti ono najosnovnije za sebe. Dakle, ono što uvijek govorimo, morate izbjegavati sumnjive web stranice, klikati na sumnjive oglase i ostavljati svoje privatne podatke na mjesta koja vam ne ulijevaju povjerenje.

Već samim tim potezom ste uvelike smanjili šanse da budete žrtva, ali nije samo to dovoljno jer ponekad ste meta onih upornijih i morate ih dodatno obeshrabriti. No morate biti svjesni, ponekad možete biti samo kolateralna žrtva nekog od napada na velike kompanije, organizacije i usluge koje nude. Pritom, nažalost, nema previše pomoći. Ipak, to su najcrnji scenariji i pomoći ćemo vam u onim realnijima, koje možete izbjeći ako uložite malo truda i pozornosti.

1. Lozinka

Koristite kompleksne i originalne lozinke. Dakle, neka sadrže bar jednu brojku, bar jedno veliko slovo i barem jedan znak. Naravno, ne dovodite lozinku u vezu s vašim rođendanom ili rođendanima vama bliskih osoba.

2. Izbjegavajte što ne poznajete

Ponekad završimo na mjestima koja nam se čine potpuno legitimna, a ponekad je na legitimnim mjestima sakriven malware koji vam može naštetiti. Stoga, obavezno koristite antivirusne alate. Osim njih, nemojte klikati i posjećivati ono što ne poznajete u potpunosti i što korisnici koje poznajete ne navode kao sigurno.

3. Nadograđivanja

Bilo da je riječ o aplikacijama na mobilnim uređajima, bilo da je riječ o računalima, konstantno ih nadograđujte i ne ignorirajte novitete koje vam nude. Jer, svaka nadogradnja ili nadopuna donose poboljšanja, bilo po pitanju sigurnosti, bilo po pitanju općenito podizanja kvalitete usluge.

4. Instalacija

Kao i pod rednim brojem 2, instalirajte programe, alate, aplikacija i softver svih vrsta samo sa stranica koje su provjereno sigurne. Nema smisla komplicirati, danas se na, primjerice, CNET može pronaći sve što vam treba za računala, a na App Store i Google Play Store sve što vam treba za mobilne uređaje.

5. Torrenti i P2P web stranice

Razmislite dvaput prije korištenja jer na njima se kriva najviše "neželjenih gostiju". Ne preporuča se onima koji nisu baš najbolje upoznati s radom računala i mobilnih uređaja. Za početak, antivirusna zaštita je obavezna, koristite i "pop up blockere", kao i "ad blockere", time se uklanja većina opasnosti.

6. Skeniranje računala/mobilnih uređaja

Barem jednom tjedno dopustite vašem računalu da skenira kompletni sustav prilikom njegova "podizanja" i barem jednom tjedno dopustite antivirusnom programu da provjeri imate li kakvog malwarea na računalu ili uređaju.

7. Osigurajte mrežu

Obavezno koristite lozinku za pristup vašoj bežičnoj mreži jer u suprotnom vam se netko može "zakačiti" te na taj način dobiti uvid u vašu privatnost te vam naštetiti.