Opasnosti Big Data analitike

Opasnosti Big Data analitike
Fotolia

Unatoč naporima koje Europska komisija ulaže u zaštitu osobnih podataka građana, predvidljivom analitikom suviše je lako sastaviti informacije o pojedincima, bez obzira na njihova prava.

U ovom trenutku komisija se bori s problemom kako zaštititi podatke europskih građana u svijetu kojim dominiraju Google, Facebook i ostale kompanije koje prikupljaju osobne podatke.

Ponukani ovim problemom, iz Europske komisije su predloženi novi opći propisi o zaštiti podataka kojima će se proširiti kontrole nad stranim kompanijama koje obrađuju osobne podatke građana Europske unije. Nacrt propisa predlaže stroge propise i drakonske kazne, koje bi iznosile do 2 posto ukupnog globalnog prihoda kompanije, za učinjene prekršaje.

Prema nacrtu propisa, osobni podaci se definiraju kao bilo koje informacije koje se odnose na pojedinca, bilo da se to odnosi na njegov ili njezin privatni, profesionalni ili javni život. A to mogu biti informacije poput imena, fotografije, e-mail adrese, bankovni podaci, objave na društvenim mrežama, medicinske informacije ili IP adresa računala.

Nepotrebno je reći, da su tvrtke koje bi potencijalno mogle biti pogođene ovim propisima izrazile veliko nezadovoljstvo, a ako pogledamo njihove globalne ukupne prihode,jasno nam je i zašto. Tako, primjerice, Google koji godišnje ostvari ukupne globalne prihode u visini od 50 milijardi dolara, u slučaju da bude kažnjen s 2 posto od ukupnih prihoda, mora platiti kaznu u visini od milijardu dolara.

Razlog svih ovih problema leži u rutinskoj Big Data analitičkoj tehnici koja sada može učinkovito obrađivati osobne podatke koji nisu zaštićeni s niti jednom mjerom koja se koristila do sada. Kao dobar primjer nezaštićenosti osoba korištenjem   Big Data analitike, može se navesti jedan američki maloprodajni lanac trgovina. Taj lanac trgovina prikuplja podatke i analizira promjene u kupovnim navikama kupaca, te   prikupljanjem podataka o navikama ženskih kupaca, mogu okvirno odrediti kojeg će datuma trudne žene imati porođaj, te ih prema tim predviđanjima „bombardiraju“ s relevantnim oglasima.

Prema akademskom istraživanju predvidljive analitike, postoje neke ozbiljnije mane kod primjene Big Data analitike. Jedna mana je način na koji se uredno zaobilazi aktualan pristup zaštiti podataka. Pojedine komponente u podatkovnoj slagalici će biti zaštićene prema propisima koji su ili će biti doneseni . No, podatkovna analitika još uvijek može proizvesti   od sitnih podataka komad informacije koja duboko zadire u nečiju privatnost, a to može biti otkrivanje seksualne orijentacije iz objava na društvenim mrežama.

Druga zabrinjavajuća mana je mogućnost da osobni podaci generirani od strane analitike nanesu štetu pojedincima. Što bi moglo dovesti do diskriminacije, primjerice, trudnih žena koje nisu pozvane na razgovor za posao zbog toga što su potencijalni poslodavci znali za trudnoću i prije nego što su obavili razgovor s trudnom ženom.