Online prodaja tehničke opreme u Europi nastavlja s rastom

Online prodaja tehničke opreme u Europi nastavlja s rastom
DepositPhotos

Proizvođači su krenuli u „bitku za Europu“ jer ona ima izrazit potencijal kad se radi o e-trgovini, koja zasad u 18 njenih država čini svega 25 posto. Konkretnije, riječ je o online kupovini tehničke opreme (TCG - technical consumer goods) i koliko Europa zaostaje pokazuje podatak da na globalnoj razini isti taj segment zauzima trećinu ukupne online potrošnje.

Primjerice, Sjedinjene Američke Države proteklih dvadeset godina svjedoče polaganom i sigurnom rastu e-trgovine, što se odrazilo i na globalne prilike pa je ponuda nikad bolja, kvalitetnija, a samo korištenje platformi sigurnije nego ikad prije. Vjerojatno će zato u ovoj godini oko 230 milijuna Amerikanaca online putem kupiti barem jednu stvar i time donijeti prihode od 474 milijardi američkih dolara.

Primjerice, u prošloj godini ukupni prihodi od maloprodaje u SAD-u su dosegnuli 5,07 bilijun dolara, od čega je 450 milijardi dolara "otpalo" na e-trgovinu. Također, još početkom ovog stoljeća e-trgovina je činila 0,8 posto ukupnih prihoda od maloprodaje u prvom kvartalu, da bi deset godina kasnije bila na oko pet posto. A samo osam godina kasnije na deset. Znači, rast se ubrzao, i već kroz narednih pet godina trebao bi dosegnuti 15 posto, a do 2030. i 25 posto.

Kad se pak radi o Azijsko-pacifičkoj regiji (APAC), najjača je Kina, koja bilježi 30 posto po pitanju online kupovine tehničke opreme. Uz to, zabilježila je rast od 23 posto u odnosu na prošlu godinu. Zanimljiv je to podatak s obzirom da svega 55 posto stanovništva ima pristup internetu, dok je to u SAD-u i Europi na oko 80 posto.

Kako god, čini se da bi, prema podacima koje daje GfK, europsko TCG e-tržište trebalo doživjeti procvat jer će popularni proizvodi biti dostupni online na jednak način kao i prilikom "fizičke" kupovine, što je još uvijek veliki problem na europskom tržištu...