Novi podaci pokazuju koliko zapravo kućni korisnici precjenjuju sigurnost Interneta stvari

Novi podaci pokazuju koliko zapravo kućni korisnici precjenjuju sigurnost Interneta stvari
DepositPhotos

Novo istraživanje američkog Nacionalnog saveza za kibernetičku sigurnost (NCSA - National Cyber Security Alliance) pokazuje da odrasli zaposlenici podosta precjenjuju sigurnost Interneta stvari (IoT), odnosno, uređaja koji su kompatibilni s tom tehnologijom.

Obzirom da se radi o njihovim kućnim uređajima, problem takvog stava dodatan jer ih čini lakšim metama za sve potencijalne napadače, a sve to samo još jednom potvrđuje da su edukacija i informiranost na ovom području itekako potrebni. Možda sad više nego ikad prije jer IoT stvarnost krenula je uzlaznom putanjom s dolaskom 5G tehnologije i širi se iznimnom brzinom na globalnoj razini.

Ujedno, pandemija koronavirusa milijune zaposlenih izolirala je u njihove domove, otkud rade. Samim time, proboj u njihovu mrežu više ne predstavlja isključivo problem za njih kao pojedince već i za organizacije u kojima su zaposleni.

"Prema viđenom, može se zaključiti da ljudi znaju kako se zaštititi u ovom trenutku", stoji u istraživanju čiji uzorak nije zanemarujuć, iako se koncentrirao na američku populaciju.

Naime, sudjelovalo je tisuću odraslih osoba, od toga 500 starosti između 18 i 34 godine te njih 500 starosti između 50 i 75 godina. Velika većina njih uvjerena je da su zaštićeni zahvaljujući sigurnosti koju nude uređaji sami po sebi. Konkretnije, 87 posto mlađe grupacije vjeruje u to, kao i 77 posto starije grupacije ispitanika.

"Iznenađujuće da su stariji svjesniji rizika no mlađi", navodi NCSA u zaključcima.

Ono što dodatno zabrinjava jest da 17 posto mlađe grupacije propušta provjeravati nadopune i nadogradnje te ih postavljati na uređaje. Istovremeno, čak 37 posto ispitanika starije grupacije propušta učiniti isto to. Taj segment je ono na što se treba koncentrirati jer će umanjiti sigurnosne propuste te uspješno onemogućiti brojne hakerske napade.