Nova platforma za sigurniji Internet za djecu

Nova platforma za sigurniji Internet za djecu

Ove godine međunarodni Dan sigurnijeg interneta obilježava se uz slogan „Zajedno za bolji internet“. Tim su povodom HAKOM i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) iz Osijeka okupili učenike i nastavnike Osnovne škole Izidora Kršnjavog iz Zagreba te predstavnike operatora kako bi skrenuli pozornost na problem sigurnosti djece na internetu. Puštanje u rad web-platforme SINI očekuje se u narednim mjesecima, a puna funkcionalnost, koja uključuje i razinu za stručno osposobljavanje može se očekivati na jesen.

Konferencija je započela pjesmom učeničkog zbora, koja je podsjetila na jednostavnija vremena - igranje lovice, ledene kraljice, gumigumi te kada su igračke bile autići i lutke. Moderatorica Iva Šulentić popričala je s učenicima, koji su okupljenima kazali kako oni vide igralište prije 20 godina i kako izgleda njihovo igralište novog doba. Danas djeca provode sve više vremena na tzv. digitalnom igralištu s kojim dolaze mnogi izazovi.

„Više od 95 posto djece u Hrvatskoj ima pristup internetu, i to uglavnom putem mobilnih uređaja, a svako treće dijete izloženo je neprimjerenom sadržaju i zlostavljanju putem interneta. Obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta želimo skrenuti pozornost svih aktera i podsjetiti ih na ovaj gorući problem te da svatko mora učiniti svoj dio. Upravo smo zato odlučili pokrenuti platformu SINI“, kazao je Tomislav Ramljak, voditelj CNZD-a.

Platforma uključuje edukativne sadržaje za djecu, mlade i roditelje o zaštiti na internetu i sigurnom korištenje mobilnih uređaja i novih tehnologija. SINI je nastala kao odgovor na realnu potrebu brojnih stručnjaka, profesora i učitelja za edukacijom o sigurnosti na internetu. Radi se o sveobuhvatnoj elektroničkoj platformi koja omogućuje stručnjacima diljem Hrvatske jednostavno usavršavanje, što je posebno važno za stručnjake u regijama gdje je ovakav tip edukacije rijetko dostupan.

„Cilj izrade platforme je učiniti dostupnim i objediniti na jednom mjestu sadržaj o sigurnosti na internetu za djecu, mlade, roditelje, učitelje, profesore i ostale stručnjake“, naglašava Ramljak. Projekt se realizira u suradnji s Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti(HAKOM), A1 HrvatskaHrvatskim TelekomomTele2 stoga su novu platformu pozdravile i tri dame direktorice korporativnih komunikacija domaćih telekoma Martina Rizman Matić, Nina Išek Međugorac i Sonja Miočić koje su u ime telekoma i potpisale Povelju o sigurnosti i zaštiti djece na internetu, kojom se želi pokazati zajednička predanost cilju stvaranja boljeg interneta.

Kao partner u projektu ove web-platforme ravnatelj HAKOM-a Miran Gosta je naglasio kako već godinama kao regulator tržišta elektroničkih komunikacija dajemo svoj doprinos da se internet učini sigurnijim i boljim mjestom za sve, pogotovo djecu kao najmlađe korisnike usluga digitalnog društva.

„Naše brošure o sigurnijem internetu za djecu i roditelje već se treću godinu zaredom dostavljaju učenicama i učenicima petih razreda u sve osnovne škole, ali smatramo da se može više. Zato zajedno s operatorima, kao onima koji nam omogućavaju pristup internetu, i predstavnicima civilnog društva, koje se bavi ovom važnom temom, pokrećemo projekt web platforme SINI - Sigurni na internetu“, ističe Gosta.