Nastavak oštrog rasta potrošnje na usluge cloud infrastrukture

Nastavak oštrog rasta potrošnje na usluge cloud infrastrukture
DepositPhotos

Potrošnja na usluge cloud infrastrukture povećale su se za 32 posto na 39,9 milijardi američkih dolara tijekom posljednjeg kvartala prošle godine.

Ukupna potrošnja bila je za tri milijarde dolara viša no u trećem kvartalu i za otprilike deset milijardi više nego u posljednjem kvartalu 2019. Pandemija koronavirusa dovela je do izraženije potrebe za cloud uslugama i podrškom pa je zato potrošnja na višim razinama kroz cijelu 2020. u odnosu na godinu i godine prije.

Što se proizvođača tiče, Amazonov Web Services (AWS) i dalje uvjerljivo dominira tržištem. Kao glavni poslužitelj cloud usluga, 31 posto ukupne potrošnje otišlo je na njegovu stranu kroz posljednji kvartal prošle godine. Kako bi odgovorio na sve potrebe, Amazon širi ponudu, nudi podršku za ISV, ulaže u daljnji razvoj...

Sve to se uvelike vraća i pokazuje kao dobar korak prema naprijed. I potreban jer konkurencija ne miruje, Microsoftov Azure uspio je povećati udio na tržištu za 50 posto i sad je na ukupnih 20 posto. Ulaganje u bolji odnos s klijentima itekako se isplati, mnogi traže personaliziraniju uslugu. Naravno, prednost je što Microsoft spaja sve što ima pa postoje brojne pogodnosti za korisnika.

Na trećem mjestu je Google Cloud i ima sedam posto udjela, što u odnosu na najveće nije nešto značajnije, ali Google konstantno raste te se okreće više prodajnom segmentu i to se vidi po brojnim partnerskim sporazumima koje potpisuje kako bi bio što relevantniji.

Alibaba Cloud i dalje dominira u Aziji, a to mu na globalnoj razini donosi šest posto udjela. Ipak, iznimno pozitivan je rast od 54 posto u četvrtom kvartalu. Najveća prednost mu je hibridna cloud strategija i tržište to itekako prepoznaje.

Očekuje se nastavak rasta na svim razinama u cloud segmentu jer pandemija koronavirusa još "divlja" i potrebe koje su se pojavile neće samo tako nestati.