VIPRE dijeli BEC napade na uobičajene prijevare (34%), komercijalni spam (30%) i krađu identiteta (20%)
Depositphotos
Napadi poslovnih e-mailova (BEC), vrsta prevara koje imitiraju izvršne direktore, porasli su u trećem kvartalu, posebno u sektoru proizvodnje.
Analizirajući 1,8 milijardi e-mailova globalno, od kojih je 208 milijuna bilo zlonamjerno, stručnjaci iz VIPRE sigurnosne grupe tvrde da su BEC napadi činili više od polovice (58%) svih pokušaja krađe identiteta.
Otkriveno je da većina BEC napada (89%) imitira autoritet, kao što su izvršni direktori (CEO), visoki rukovoditelji i IT osoblje te ciljaju osobe niže u hijerarhijskom lancu.
Ujedno, BEC napadi na proizvodni sektor činili su samo dva posto svih pokušaja, no porasli su na deset posto u trećem trećem kvartalu. Taj porast bi mogao biti povezan s raširenim korištenjem mobilnih prijava na račune i različitih radnih mjesta u industriji. I napadi postaju sve sofisticiraniji, zbog čega ih je sve teže uočiti i neutralizirati.
VIPRE dijeli BEC napade na uobičajene prijevare (34%), komercijalni spam (30%) i krađu identiteta (20%) te se naglašava da kombinirano ti napadi nadmašuju ransomware i malware, koji su činili manje od 20 posto svih e-mail napada.
Zaštita od BEC napada ista je kao i protiv bilo koje druge prevare koja započinje putem e-maila. Zaposlenici bi trebali biti educirani i sumnjičavi prema svim dolaznim e-mail porukama, posebno onima koje zahtijevaju hitnu pozornost i rješavanje.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.