Najboljih 5 besplatnih password managera za Android

Najboljih 5 besplatnih password managera za Android
DepositPhotos

Upravitelji lozinkama ili password manageri nemalom se broju ljudi čini kao komplicirana stvar na koju ne vole gubiti vrijeme, ali njihovo korištenje sigurnije je od nekorištenja, bez obzira na predodžbu. Jer, oni brižno čuvaju sve korisničke račune i nude sigurnost gdje god se nalazili. Ali, kao i sa svim ostalim, treba paziti koje koristiti.

Postoje bolji i lošiji, ali iznad svih ističe se LastPass. No, sa 16. ožujkom besplatna verzija postala mu je podosta limitirana i treba ga plaćati tri ili četiri američka dolara kako bi ga se bezbrižno koristilo na Android uređajima. Stoga, vrijedno je znati koje su alternative za taj sjajni alat.

Ono što se može reći bez problema jest da se ne može pogriješiti s onime što nude Google, Microsoft Authenticator, Zoho Vault, MYKI ili Bitwarden. Dakle, to je pet najboljih Android alternativa za LastPass u ovom trenutku.

Dok se s njima ne može pogriješiti, može se ukoliko koristite one koji se nude kroz internetske preglednike. Istina, i oni su bolji nego da se ne koristi nikakav password manager jer pamti lozinke na svakom uređaju koji ste povezali s korisničkim računom. Ipak, najbolje je koristiti jedan od pet spomenutih. Ili LastPass.

Zašto je to tako? Jer nisu toliko sofisticirani, a ni sigurni. Primjerice, uz klasični password manager, moguće je koristiti ga neometano na svim platformama i internetskim preglednicima, što nije slučaj ukoliko koristite password manager nekog od browsera. Onaj za Chrome neće raditi u Safariju i obrnuto. Password manager kao jedan od onih nabrojanih hoće. A i na Androidu ionako nema smisla previše komplicirati s browserima uz toliko dostupnih aplikacija.

Nadalje, zašto uopće koristiti password manager? Jer generira snažnije i neprobojnije lozinke. Također, uz njih se lako dijeli lozinka pa osobe s kojima ste povezani na, primjerice, Netflixu, dobit će jednostavno pristupnu lozinku. Ako pak promijenite lozinku, promijenit će se svima i to poprilično olakšava stvari.

Također, u današnje vrijeme, potrebno je imati desetak ili više različitih lozinki, što je teško pamtiti. Umjesto vas, to obavlja password manager, koji ih jednostavno organizira i neometano radi u pozadini te pamti gdje što koristite, bez da dozvoljava pristup ikome osim vama.

Naravno, nije ni to dovoljno jer da biste pristupili password manageru morate za njega napraviti lozinku. Ona mora biti jaka i nju morate zapamtiti. Jer, ukoliko netko to probije, imat će pristup svim stranicama i lozinkama koje ste posjetili i "ukucali". Ukratko, opreza nikad dosta, ma o kako naprednoj tehnologiji se radilo.