Mladi zaposlenici češće budu žrtve phishinga od starijih

Mladi zaposlenici češće budu žrtve phishinga od starijih
DepositPhotos

Stariji zaposlenici imaju jednu poveću prednost pred mlađim generacijama, a ona je da se ne osjećaju toliko samopouzdano kad se radi o mogućnosti “phishing“ vrste napada. Svjesni su da im se može dogoditi pa više paze, dok se mladi “zaletavaju“ i onda zapravo češće završavaju kao žrtve pa time ulaze češće u statistiku.

Kao onu koju je načinio Google u posljednjem izvještaju, provedenom nad tri tisuće američkih građana starosti od 16 do 50 i više godina. Pokazalo se njime da generacija Z i nije toliko upućena u sigurnost na internetu kako misli da jest. Jer, dok njih 71 posto tvrdi da su prepametni za pasti na phishing trikove, samo njih 44 posto uspjelo je odgovoriti što phishing uopće jest.

A phishing je jedan od najčešćih oblika napada na fizičke i pravne osobe. Radi se o jednoj od tehnika socijalnog inženjeringa, tehnika kojoj su primarna meta osobe, a ne računalni sustavi, prilikom koje se napadač, najčešće putem elektroničke pošte, predstavlja kao legitimna osoba s namjerom da od potencijalne žrtve prikupi osjetljive podatke ili kako bi tu osobu naveo na zlonamjernu radnju. Primjerice, kako bi nasnimio zloćudni softver na računalo.

Te definicije i značaja ove vrste napada više su svjesni oni od 25 do 49 godina starosti, iako imaju samopouzdanja da im se napad ne može dogoditi. Točnije, njih 65 posto tvrdi da ne mogu pasti na prevaru i njih 53 posto zna što je phishing. Ali, kad dođemo do Baby Boomersa, samo je njih 55 posto uvjereno da ne može pasti na prevaru, ali njih 71 posto zna što je phishing. Jasno je po tome da su se potrudili saznati nešto više o sigurnosti pa su samim time rjeđe njihova žrtva.

Kako vi ne biste bili žrtve, bez obzira kojoj dobnoj skupini i generaciji pripadali, postavite telefonski borj ili e-mail adresu za oporavak korisničkog računa, koristite unikatnu lozinku, nadopunjujte i nadograđujte softver i koristite dvostruku metodu ovjere autentičnosti.