Mladi bježe s Facebooka u rekordnom broju

Mladi bježe s Facebooka u rekordnom broju
Pixabay

Facebook je uvjerljivo najnadmoćnija društvena mreža na svijetu, ali dugoročna slika i ne djeluje baš najbolje s obzirom da je samo prošle godine otišlo 2,8 milijuna korisnika mlađih od 25 godina! Da stvar bude gora, eMarketer je svoje istraživanje proveo samo na situaciji u Sjedinjenim Američkim Državama, što znači da je na globalnoj razini situacija zasigurno još gora.

Nije ni to sve, Facebook bilježi u 2017. čak 9,9 posto manje Amerikanaca dobne skupine 12 do 17 godina. Uz sve to, samo u ovoj godini će prema prognozama otići s Facebooka još 2,1 milijun osoba mlađih od 25 godina. Naravno, kad se gleda šire i tako vidi da Facebook ukupno ima više od dvije milijarde korisnika, tih se nekoliko milijuna ne čini mnogo. No, riječ je o mladima koji bi trebali postati pokretačka snaga Facebooka, a umjesto njega biraju konkurentski Snapchat.

Upućenije to ne čudi, Snapchat mladima nudi privatnost jer objave ostaju dostupne maksimalno 24 sata od trenutka kad su postavljene i nema takvog principa prijatelja, listi, načina na koji se može zadirati u nečiji profil. Korisnik ima više kontrole i ne mora otkrivati o sebi više no što želi. S druge strane, Facebook je kao virtualni život, koji su počeli okupirati stariji, najčešće roditelji ili članovi obitelji svih tih mladih koji bježe s Facebooka. Naravno, zato im je toliko nezanimljiv.

Kao što je i Facebooku nezanimljiva situacija u kojoj gubi sve te mlade korisnike, a istovremeno bilježi rast kod dobne skupine starije od 55 godina. Konkretno, njih pola milijuna novih trebalo bi se registrirati samo u ovoj godini i samo na području SAD-a.

Baš zato su već poduzeti koraci pa Facebook financira u američkim školama edukaciju o sigurnosti na internetu, koja pomaže djeci i roditeljima da se zaštite od napada svih vrsta, ali i da istovremeno budu svjesni Facebookova postojanja, njegove sveprisutnosti....