Microsoft vodi rat sa botnet mrežom Trickbot

Microsoft vodi rat sa botnet mrežom Trickbot
Fotolia

Microsoft je s partnerima početkom listopada krenuo u žestoku bitku protiv opasnog botneta zvanog Trickbot i praktički ga potpuno pobijedio. Riječ je o malwareu koji je od kraja 2016. uspio “zaraziti“ više od milijun računala diljem svijeta.

Iza Trickbota stoji skupina kriminalaca i ne libi se koristiti sve moguće metode kako bi izvukle što god mogu iz svojih žrtava. Pritom ne biraju ni mete, samo im je bitno infiltrirati se u sustav te potom dobiti kontrolu nad njim i samim time nad svime što što sustav nudi. Ransomware je također jedan od načina kojima se služe pri napadima. Zapravo, to im je najunosniji način.

Potvrdio je to i Microsoft te naglasio da se upravo zbog toga odlučio krenuti u bitku, kako bi spriječio daljnje širenje Trickbota, odnosno, kako bi spriječio da se on razvije u nešto još gore, kako to već biva s malwareom koji se duže vrijeme nalazi "na sceni" i zahvaljujući svemu što radi evoluira u nešto gore.

Inače, ransomware je vrsta malicioznih programa nastalih 2006., čiji je cilj znatno ograničiti pristup zaraženom informacijskom sustavu i pohranjenim podacima ili kako bi se jednostavnije reklo - taj malware želi "oteti" podatke svojih žrtava i potom naplatiti od njih njihovo vraćanje. Najčešće se uplate obavljaju u nekoj od kriptovaluta.

Dakle, slično kao i s otmicama u realnom svijetu, što bi značilo da u virtualni uistinu sele ljudi svih vrsta, ideja i pobuda, zbog čega opreza nikad dosta. Barem ukoliko želite držati svoje podatke i novac na sigurnom.

U posljednje su vrijeme praktički svugdje i zato su kompanije koje se bave antivirusnim programima konstantno "na nogama". A sad i Microsoft, koji je izniman partner u važnoj borbi jer je u kratkom vremenu razotkrio 69 servera koji su zaraženi i 62 ih "riješio", sedam će uskoro.

U pravilu, ransomware se ponaša slično poput računalnih crva ili trojanskih konja, koristeći neku ranjivost kako bi se sami proširili mrežom i instalirali na korisnička računala ili se pretvarajući da su korisni programi, često putem filesharing ili peer-to-peer servisa, kako bi ih korisnici sami instalirali na svoja računala.

"Boriti se protiv ovakvih napasti zahtjevan je posao, koji ne garantira uspjeh. No, odlučni smo u cilju pružanja maksimalne sigurnosti i drago nam je kad napravimo korak naprijed na tom putu", poručili su iz Microsofta.