May u francuskom predsjedniku Macronu našla partnera za guranje ideje o punoj kontroli interneta

May u francuskom predsjedniku Macronu našla partnera za guranje ideje o punoj kontroli interneta
Fotolia

Britanska premijerka Theresa May uporno pokušava dobiti punu kontrolu nad internetom u Velikoj Britaniji pod objašnjenjem da to tako mora biti kako bi se spriječio svaki oblik ekstremizma, a samim time i terorizma. Partnera je našla u novoizabranom francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu, koji također smatra da su njeni potezi korisni.

„S ponosom mogu najaviti da će Velika Britanija i Francuska zajedno raditi na uklanjanju štetnog sadržaja sa svojih mreža tako što otvaramo mogućnost kaznenog progona tehnoloških kompanija koje se toga ne budu pridržavale“, stoji u priopćenju koje je javnosti predočila britanska premijerka.

Sad se već može sa sigurnošću kazati da je internetski prostor njena opsesija i uvjerena je da se nadgledanjem može postići situacija u kojoj će građani ostati zaštićeni. Realnost je bitno drugačija, teroristi i razni ekstremisti povući će se u mračnije kutke weba, ulagat će više novca da ostanu u sjeni i zapravo će pod konstantnom prismotrom biti prvenstveno obični građani. Kao i kompanije, koje bi mogle zbog nečasnih radnji korisnika njihovih usluga odgovarati pred zakonom.

Ipak, čak i ova ekstremna situacija može pomoći da se nešto promijeni na bolje, posebno kad je riječ o Googleu ili Facebooku, kompanijama koje su zapravo preuzele ulogu izdavača, oglašivača i distributera sadržaja bez glave i repa.

"Ovo je trenutak da se bolje regulira pozicija kompanija kao Facebook, koje nemaju nikakvu politiku vezanu uz moderiranje sadržaja, ili je imaju, ali je nedostatna. Samo, teško je biti optimist da će se to dogoditi jer kroz sami prijedlog novih zakona čini se da konzervativcima nedostaje osnovnog znanja o tome kako internet funkcionira pa tako prečesto slušamo o neprimjerenom sadržaju i njihovu uklanjaju s društvenih mreža, a premalo o tome što se može postići van prostora tih društvenih mreža. I kako se misli postići. Ovako se sve skupa čini kao obični izgovor za još više nadzora svih građana koji se koriste internetom, navodi Guardian u komentaru na cijeli paket zakona koji se sprema u Velikoj Britaniji.

Ali, očito se svidio Francuskoj, pa i Njemačkoj koja s 50 milijuna eura planira kažnjavati one kompanije koje ne uspiju same ukloniti neprimjeren sadržaj sa svojih platformi...