Malware za miniranje kriptovaluta u 2018. porastao za 4000 posto

Malware za miniranje kriptovaluta u 2018. porastao za 4000 posto
DepositPhotos

Bitcoin i ostale kriptovalute u velikom su padu vrijednosti kroz cijelu 2018. godinu, ali zato hakerski napadi ne miruju pa se onih vezanih za rudarenje „digitalnim novčićima“ broji za više od 4000 posto nego godinu ranije! Barem ako je vjerovati izvješću načinjenom od strane McAfeeja.

Točnije, otkriveno je skoro četiri milijuna novih uzoraka malwarea za rudarenje kriptovaluta samo u trećem kvartalu ove godine, dok ih je u drugom bilo otprilike 2,5 milijuna. To je rast od 55 posto na kvartalnoj razini i rast od nevjerojatnih 4467 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

Ali, što se tiče načinjene štete, daleko su od meganapada kao WannaCry ili NotPetya iz prošle godine, koji su koštali sve svoje žrve milijarde i milijarde američkih dolara. Ipak, masovnost čini svoje i treba biti oprezan jer dok u prošloj godini broj malware "rudarskih alata" nije prelazio 250 tisuća, već u prvom kvartalu ove godine brojka je bila deset puta veća.

Iako se najčešće napadaju privatna računala, česte mete su i veći sustavi. Motivi su jasni, veći serveri imaju znatnu računalnu moć pa se u kratkom vremenu teoretski može izvući mnogo. Najčešće se izvlačila kriptovaluta Monero jer je najpogodnija za takvu praksu. Uostalom, web stranice koje su bez znanja korisnika rudarile pomoću svojih korisnika, činili su to uz Monero.

Samo, najčešće je "zarada" mizerna, posebno otkako se vrijednost kriptovaluta srozala. Primjerice, kad je RubyMiner 9. i 10. siječnja napao Linux i Windows servere i "srušio" čak 700 servera, hakeri su zaradili svega 540 dolara. S obzirom na kompleksnost napada i uspješno probijanje ne samo servera već i PHP-a, Microsoft IIS-a i Rby on Rails, jasno da hakeru ili hakerima zarada nije mogla biti ni približno zadovoljavajuća.

Ništa bolje nisu prolazili ni ostali pa se može očekivati da će u 2019. McAfee izvjestiti o iznimnom padu brojke malwarea za rudarenje kriptovaluta...