LinkedIn pod optužbom zbog navodnog hakiranja korisničkih e-mail kontakata

LinkedIn pod optužbom zbog navodnog hakiranja korisničkih e-mail kontakata

Prema pritužbi koja je podnesena ranije ovoga tjedna okružnom sudu u San Joseu, nekoliko LinkedIn korisnika tuži tvrtku optužujući je za kršenje prava privatnosti svojih korisnika. Optužba navodi da je LinkedIn provalio u korisničke e-mail račune trećih strana, preuzimajući e-mail adrese koje se pojavljuju na korisničkom računu, zatim šaljući više e-mail podsjetnika i oglašavanja onima koji nisu korisnici, a sve to u ime samog LinkedIn korisnika.

LinkedIn-ovi korisnici su u žalbi naveli kako tvrtka zahtijeva od novih korisnika da prilikom registracije na ovaj servis unesu svoju e-mail adresu, što se ne čini kao sumnjiv način jer, među ostalim, ovakve uvjete pri registraciji prakticira svaki drugi web servis danas.

Osim toga, korisnici navode kako LinkedIn nakon toga preuzima ove informacije i koristi ih kako bi provalio u “vanjske“ e-mail račune svojih korisnika i izdvojio njihove e-mail adrese. Tužitelji nisu istaknuli navodne hakerske radnje, osim što one sugeriraju da LinkedIn čeka da korisnik ostavi svoj e-mail račun “otvoren“ kako bi mogli preuzeti njegovu čitavu listu kontakata.

U prigovoru se navodi kako je LinkedIn u mogućnosti preuzeti adrese kontakata bez podnošenja zahtjeva za lozinku “vanjskog“ e-mail korisničkog računa ili dobivanja suglasnosti korisnika. Jednom kada se takvo što dogodi, tužitelji navode da LinkedIn šalje spam poštu nekome od prijatelja s liste kontakata putem e-maila promovirajući tvrtku i nagovarajući nove korisnike da im se pridruže. Još je gore što to čine koristeći navodno korisnikov vlastiti profil poput “endorsementa“ u samome e-mailu, te tako sugerirajući da je on navodno hakirani korisnik (ali ne sam LinkedIn) koji je pokušavao pridobiti interes svojih prijatelja da se pridruže LinkedIn-u.

Jedna takva korisnica je upravo Deborah Lagutaris koja je rekla kako je LinkedIn zakrčio e-mail sandučiće više od 3,000 njezinih kontakata (koristeći navodno svoju ranije spomenutu tehniku). To uključuje one kontakte koji su bili primatelji raznih Lagutarisinih e-mail poruka u CC-u, dakle čak i primatelji koji nisu nužno bili na njezinoj listi kontakata.

LinkedIn bez zadrške opovrgava ovakve tvrdnje. U tvrtkinom priopćenju navodi se kako je LinkedIn predan svojim korisnicima koje stavlja na prvo mjesto, a to uključuje transparentnost o tome kako štite i koriste podatke svojih korisnika. Vjeruju kako su pravni zahtjevi ove parnice bez osnove, te kako se namjeravaju boriti i dokazati da su optužbe neutemeljene.