Korisnici u EU zbog brzine spremni promijeniti operatera

Korisnici u EU zbog brzine spremni promijeniti operatera
Fotolia (ilustracija)

Prema najnovijem istraživanju na razini EU-a o tome kako Europljani koriste internet, brzina interneta javlja se kao najbitnije pitanje za korisnike. Gotovo polovina točnije 45 posto europskih kućanstava prešlo bi na napredniju internetsku pretplatu ili promijenilo operatera radi brže širokopojasne veze, čime se brzina interneta približava cijeni kao najbitnijem čimbeniku pri odabiru internetskog paketa.

Istraživanje je pokazalo da više do pola (54  posto) kućanstava ograničava svoje nacionalne i međunarodne mobilne pozive jer se brinu zbog troškova.

„Korisnicima je sve važnije da je brzina interneta dostatna kako bi npr. mogli gledati video snimke. Za poduzetnike koji rade iz svog doma brzina je i pitanje konkurentnosti. Korisnici su sada prilikom odabira usmjereni na brzinu kao i na cijenu“, ističe potpredsjednica Europske komisije Neelie Kroes. Prema njezinim riječima živimo u eri pametnih telefona i visokokvalitetna mobilna usluga bitan je dio svakodnevnog života.

„Neprihvatljivo je da polovina stanovništva ograničava svoje telefonske pozive zbog problema troška te da nedostatak povezanog jedinstvenog tržišta pridonosi tim ograničenjima.“ Međutim, u istraživanju za 2013. zabilježen je pad od 11 posto, sa 60 posto na 49 posto broja ispitanika koji su izrazili zabrinutost zbog troška poziva izvan svojih domaćih mreža. To je jasan pokazatelj da nastojanja Komisije za smanjenje cijena završetka poziva u mobilnoj mreži imaju pozitivan utjecaj na korisnika“, objašnjava Neelie Kroes..

Istraživanje pokazuje da zahvaljujući konkurenciji cijene su sada pristupačne, no potrebno je posvetiti više pažnje ispunjenju zahtjeva za veću brzinu, no 40 posto ispitanika imalo je poteškoća u pristupu internetskim sadržajima i aplikacijama zbog nedostatne brzine ili kapaciteta preuzimanja.

Nadalje, 20 posto ispitanika izjavilo je da su ponekad imali poteškoće pri pristupu internetskim sadržajima ili nisu mogli koristiti aplikacije na mobitelu (porast od 4 postotna boda u odnosu na prosinac 2011.). To se češće događalo prilikom gledanja video snimki (42 posto), slušanja glazbe (22 posto), preuzimanja besplatnih video sadržaja (22 posto), gledanja prijenosa u živo (20 posto) ili igranja igara na internetu (19 posto).

Problem je bila i kvaliteta zvuka. Samo je 38 posto ispitanika izjavilo da je kvaliteta zvuka na njihovim mobitelima vrlo dobra, u usporedbi s 49 posto za telefonske linije i 25 posto za pozive preko interneta.

Podaci pokazuju da 44 posto kućanstava ima najmanje jednu pretplatu na mobilni internet (povećanje u odnosu na 30 posto u 2012.), a 45 posto kućanstava kupuje paket telekomunikacijskih usluga (npr. kombinacija televizije, širokopojasnog interneta, telefona i usluga mobilne telefonije) istog operatera (45 posto) 40 posto (od 45 posto kućanstava) razmišljalo je o promjeni pružatelja paketa usluga, no 29 posto smatra da nije lako usporediti uvjete takvih ugovora.