Jesu li društvene mreže uništile fotografiju?

Jesu li društvene mreže uništile fotografiju?
Pixabay

Digitalna revolucija utjecala je na mnoge stavke naših života, ali i samog smisla korištenja interneta. No, s pojavom društvenih mreža malo što se toliko profiliralo i promijenilo kao fotografija. Filteri i dodaci svih vrsta od apsolutnih amatera čine naoko sjajne fotografe pa se oni profesionalniji s razlogom pitaju jesu li društvene mreže zapravo uništile fotografiju.

Nemali broj će u startu odgovoriti potvrdno, žaliti se na sve što omogućavaju i što njima to mijenja. Ali, oni koji promisle mogu lako shvatiti da svoje znanje uz silne alate mogu itekako dobro iskoristiti kao plus, a ne kao minus. Jer, korištenje Facebooka, Instagrama, pa i YouTubea i Twittera zapravo može poslužiti kao sjajna reklama za dalje. Amateri neće imati cijeli opus vrhunskih fotografija, ali profesionalci hoće.

Naravno, neće se svi slagati s ovakvim ocjenama jer prebrzo su stigle promjene. Pametni telefoni imaju sve bolje kamere, društvene mreže nude pristup milijunima i milijunima ljudi, pa fotografija dobiva jedan širi značaj, nije više klub rezerviran za one s talentom, voljom, vremenom, ali i debljim džepom. Sad je fotografija na dlanu svima, kao i konačni "proizvod".

Primjerice, prije deset godina prodalo se stotinjak milijuna digitalnih fotoaparata, a prošle godine prodalo se 1,4 milijarde pametnih telefona. Svaki taj pametni telefon može snimati odlične fotografije, posebno kad se spoji s alatima koje nude društvene mreže. To je 1,3 milijardi ljudi više koji imaju pristup fotografiranju. Tako nešto zapravo treba pozdraviti, a ne se buniti da se kvantitetom uništava kvaliteta. Ne, kvantitetom se može profilirati ekstra kvaliteta.

Napredak uvijek treba prigrliti, neadekvatne kritike zapravo odaju znak slabosti i sigurno nisu na čast profesionalnih fotografa koji se bune vremenu u kojem žive, koje im nudi tolike mogućnosti...