Internet stvari je sadašnjost

Internet stvari je sadašnjost
Fotolia (ilustracija)

U današnje vrijeme gotovo da je nemoguće pobjeći internetu koji nam omogućuje da se dopisujemo ili pričamo s prijateljima, upoznajemo nove ljude, budemo u toku s najnovijim informacijama, otkrijemo u sekundi odgovore na pitanja koja nas zanimaju, no ova lista mogla bih se nastaviti gotovo u nedogled.

Zbog toga se često se postavlja pitanje da li nas internet i silna količina informacija koje su nam na raspolaganju u bilo kojem trenutku u bilo koje vrijeme ujedno i zaglupljuju.

SAP-ovo istraživanje govori da pametna tehnologija može poboljšati naš život umjesto da nas čini zatupljujućim konzumentima istih. Korištenje “machine-to-machine“ (M2M) tehnologije čini “The Internet of Things“ živime, ističu iz SAP-a. Upravo “The Internet of Things“ uključuje sve od smartphone aplikacija koje su u stanju kontrolirati osvjetljenje i temperaturu vašega doma, pa sve do onih aplikacija koje svakodnevno pomažu u smanjenju gužvi u gradskome prometu.

U anketi koju su proveli iz SAP-a, 85 posto IT stručnjaka smatra kako M2M je prirodna tehnološka evolucija koja će poduprijeti razvoj konzumerizma IT trendova. Njih 82 posto smatra kako M2M interakcija omogućava poslovanjima da odgovore na svakodnevna događanja u svijetu, a 89 posto ih smatra kako će dostupnost LTE i 4G tehnologije biti od ključne važnosti za rast M2M-a.

Nadalje, 65 posto misli da je povećana mobilnost radne snage najveća prilika za M2M, dok drugih 65 posto vidi kao veliki izazov M2M-a u upravljanju i analizi podataka u realnom vremenu.

Voditeljica mobilnog odjela u SAP-u, Sanjay Poonen, ističe kako će ljudi uskoro komunicirati s uređajima koji su u interakciji s podacima kako bi dostavili personalizirane proizvode i usluge direktno ka kupcu u realnome vremenu.

SAP-ovci predviđaju kako će do kraja godine broj mobilnih uređaja premašiti ljudsku populaciju i da će količina podataka dosegnuti 4 milijarde TB, a 90% korisničkih uređaja će imati pristup nekom od Cloud sustava pohrane podataka. Usuđuju se također predvidjeti da će do kraja 2020. godine na svijetu biti 24 milijarde povezanih uređaja, a do 2015. godine 35 posto malih do velikih organizacija će prisvojiti tzv. “in-memory computing“.