Internet divovi pritišću vlade na provođenje reformi oko nadzora korisničkih podataka

Internet divovi pritišću vlade na provođenje reformi oko nadzora korisničkih podataka
Fotolia

Vodeće internet tvrtke stvaraju sve veći pritisak za provođenje reforma po pitanju državnog nadzora, te između ostalog zahtijevaju ograničavanje prikupljanja korisničkih podataka i veću transparentnost.

Web stranice koje su podržale zahtjev za provođenje   Global Government Surveillance reforme su AOL, Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, Microsoft i Yahoo. Apple nije na tom popisu kompanija koji se nalazi na vrhu stranice, ali je njihov logo prikazan na dnu stranice u otvorenom pismu koje je poslano Washingtonu.

Zahtjev za reformom temelji se na pet načela, a to su ograničavanje vladinih ovlasti u prikupljanju informacija o korisnicima, nadzor i dogovornost, veća transparentnost vladinih zahtjeva, poštivanje slobode informacija, te izbjegavanje sukoba među vladama.

Ovaj potez je odgovor na curenje podataka iz nacionalne agencije za sigurnost koje je objavio bivši obavještajac Edward Snowden. Tvrtke od tada vrše pritisak na agenciju, te zahtijevaju dopuštenje da otkriju više informacija o vladinim zahtjevima za korisničkim podacima, no do sada im je dopušteno otkrivanje samo opširnih informacija i brojki.

NSA tvrdi da je to i više nego dovoljno, i da bi otkrivanje bilo kakvih dodatnih informacija moglo naškoditi nacionalnoj sigurnosti. Međutim, tvrtke tvrde da bi vlada trebala omogućiti objavu brojki i informacija o vladinim zahtjevima za korisničkim podacima, te također smatraju da bi vlade trebale što prije objaviti javno te podatke.

U međuvremenu, najnoviji podaci ukazuju an to da vlada presreće podatke koji putuju između podatkovnih centara najvećih internet tvrtki kao što su Yahoo i Google. Ove informacije potaknule su tvrtke Yahoo i Microsoft na poboljšavanje svojih enkripcijskih tehnologija.