ICT će trošiti manje električne energije

ICT će trošiti manje električne energije
Fotolia (ilustracija)

Najnoviji Ericssonov izvještaj potvrđuje značajan utjecaj umreženog društva na potrošnju energije i ugljični otisak, odnosno emisiju ugljičnog dioksida u atmosferu, što samo pokazuje važnost napretka u tehnologiji te nastojanjima industrije za smanjenjem potrošnje energije u ICT sektoru u cjelini. Zbog svega toga očekivana granica od ukupno dva posto svjetske emisije ugljičnog dioksida iz ovog sektora vrlo vjerojatno neće biti probijena.

Upotreba informacijskih i komunikacijskih tehnologija sve više raste pa izvještaj „Ericsson Mobility Report“ predviđa se da će se podatkovni promet u mobilnim mrežama do 2018. povećati 12 puta u odnosu na 2012. godinu.

Pritom će se prema predviđanjima do 2018. godine broj korisnika s pristupom mobilnim telekomunikacijskim uslugama povećati na 90 posto, dok će od korisnika koji imaju mobitele njih čak 60 posto imati pristup brzim mobilnim mrežama četvrte generacije - LTE (Long Term Evolution).

Pritom treba uzeti u obzir i međusobnu povezivost uređaja, kako u M2M segmentu (komunikacija između uređaja machine to machine), te više od 500 milijardi najrazličitijih senzora i drugih sličnih uređaja. Pritom ne treba zaboraviti ni svakodnevnu premreženost, te povezanost uređaja unutar kućanstva gdje će sve međusobno biti povezano media centar, igrača konzola, televizori, računala, mobiteli, fotoaparati, videokamere i slično i tu je riječ o prognozama o više od 16 milijardi uređaja.

Premda ovo širenje u ICT području pomaže gospodarski rast i razvoj te čini svijet sve dostupnijim, otvorenijim i demokratskijim postavlja se pitanje uvjetuje li to istodobno i dramatičan porast potrošnje energije te emisije ugljičnog dioksida.

Ericsson Research je napravio simulaciju energetske učinkovitosti kroz poboljšano pojačalo snage (koriste mikro DTX, isprekidani prijenos) za LTE bazne stanice i brzi sleep mode za male bazne stanice. Obje značajke donose uštede energije uz zadržavanje kapaciteta u radu heterogenih mreža, uz gotovo zanemariv utjecaj na performanse tako projektirane mreže.

Novi Ericssonov izvještaj o potrošnji energije i ugljičnom otisku svjedoči da čak i uz dramatični rast koji se predviđa za ICT sektor, izračun emisije ugljičnog dioksida za sektor u cjelini vrlo vjerojatno neće premašiti količinu od dva posto globalne emisije CO2. Ovo postignuće je uvjetovano ponajviše napretkom u tehnologiji kao i nastojanjima te cjelokupne industrijske grane da smanji potrošnju energije, zaključuju u Ericssonu.