Hrvatska gaming industrija nastavlja rast i dostiže prihode veće od pola milijarde kuna

Hrvatska gaming industrija nastavlja rast i dostiže prihode veće od pola milijarde kuna
Dražen Tomić / Tomich Productions

Iako u odnosu na ukupan ICT sektor, ili pak IT sektor kojeg je ICTbusiness.info nedavno u detalje analizirao gaming industrija prije svega zahvaljujući Nanobitu koji u 2021. bilježi pada u toj istoj prošloj godini u prihodima premašuje milijardu kuna.

To su u najavi analize domaće gaming industrije najavili iz A1 Hrvatska i Klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara i dodali da obuhvativši razdoblje od 2019. do danas, pronašli su analizom da su prihodi top deset (najvećih) tvrtki u tom segmentu 2019. bili 274 milijuna kuna, da bi u 2021. porasli na 446 milijuna kuna. A to je samo deset najvećih, a ako im se pridruže i ostali, a tvrtki koje se bave većinom ili dijelom izradom igara je u Hrvatskoj oko sto, prihodi su i veći, iznad 500 milijuna kuna.

Istraživanje pokazuje i da na domaćem tržištu rada itekako ima potrebe za zapošljavanjem u ovom brzorastućem sektoru. Naime, prema rezultatima istraživanja najtraženija tri zanimanja u industriji su programeri, koje aktivno traži čak 50 % anketiranih studija, razni vizualni umjetnici koje traže gotovo 25 % studija te game dizajneri koje aktivno traži 24% studija.

„Ovo je istraživanje prvo koje će detaljno ispitati stanje hrvatske industrije videoigara koje već nekoliko godina u svijetu bilježi enormne prihode i zapošljava izniman broj različitih stručnjaka. Ne sumnjivo je industrija videoigara jedna od najbrže rastućih industrija u svijetu, a već ovi preliminarni podaci ukazuju da je slično i u Hrvatskoj“, istaknuo je Aleksandar Gavrilović, tajnik Klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara.

"Važno je reći da u stvaranju računalnih/video igara treba i do tri godine dok se neka igra ne pokaže da može u komercijalni put, kao i da za to ne trebamo samo inženjere, programere i druge iz IT-ja, nego i pisce, umjetnike, i vizualne i glazbene, psihologe i druge struke. Iako je broj ovih prvih kod većine tvrtki oko 50 posto od ukupno zaposlenih, ima ih u kojima su oni u manjini, a ostale struke u većini“, otkrio je Gavrilović.

Nadu u lakši pronalazak radnika daje im, kako kaže, što su te igre, pa i zanimanja poput game dizajnera jako privlačni mladima, kao i to što su neka učilišta i srednje škole već uvele ili se pripremaju uvesti programe za ta zanimanja.

Otkrio je da je primjerice jedna manja tvrtka Gamechuck zapošljava oko 16 ljudi i imaju prihode od milijun do dva milijuna kuna, dok jedna od najvećih Nanobit ima više od sto zaposlenih i godišnji prihod od izvoza u 2021. oko 300 milijuna kuna.

Općenito, sve te tvrtke u Hrvatskoj većinom i žive od izvoza svojih igara, i to najviše na tržišta SAD-a i Kine, na kojima sve bilježe i rast izvoza, a tek nakon tih tržišta dolaze europska.

Nakon dvije godine, u Hrvatsku se vraća i jedna od najvećih konferencija namijenjena upravo gejming developerima i gejming industriji - Reboot Develop Blue konferencija. „Od 29. rujna do 1. listopada u Dubrovniku okupit ćemo ponajbolje stručnjake developerske scene hrvatske i šire, 175 govornika tijekom tri dana i na devet paralelnih pozornica. Ulaskom u svoje sedmo izdanje, konferencija se već promaknula u jedinstven i vrhunski događaj industrije videoigara u Europi te jedan od najvećih događanja u industriji igara diljem svijeta na kojem nam je partner A1 Hrvatska“, izjavio je Damir Đurović, suosnivač i direktor tvrtke Reboot organizator Reboot InfoGamer powered by A1 te konferencija posvećenih industriji igara Reboot Develop Blue i Reboot Develop Red.

Partnerstvo Reboot Develop Blue konferencije, sudjelovanje u istraživanju o industriji videoigara u Hrvatskoj, ali i suradnje u poduzetničkom inkubatoru PISMO powered by A1, uz Hall of Game powered by A1 i vodeću regionalnu gejming ligu A1 Adria League potvrda su koliko A1 Hrvatska ulaže u čitav gejming ekosustav, od igrača, fanova, esportaša, developera, promicanja odgovornosti i tolerancije u gejmingu.

„Usprkos svim izazovima, već sada i šestu godinu za redom, A1 Adria Leaguea okuplja regionalnu gejming zajednicu kojoj u Hrvatskoj osiguravamo i najveću optičku mrežu za bezbrižno i neometano gejmanje. Svojim poslovnim odlukama trudimo se biti u korak sa svjetskim trendovima, a činjenica da se malo koje esport natjecanje može pohvaliti dvoznamenkastom obljetnicom govori sama za sebe. Počela je jubilarna, deseta sezona A1 Adria League koja me zaista posebno veseli, posebice jer smo pripremili iznenađenja za naše natjecatelje, ali i za gledatelje koji nas vjerno prate“, izjavila je Marijana Zagorac, koordinator medijske strategije, gejminga i sponzorstva u A1 Hrvatska.

Najbolji regionalni gejmeri imaju će priliku natjecati se u čak sedam popularnih igara za ukupni nagradni fond od gotovo 100 tisuća kuna. Izgled lige doživjelo je osvježenje, kao i formati u nekim igrama. Tri igre CS:GO, FIFA 22 i Brawl Stars kao i do sada čine okosnicu lige, a u ligu se vraćaju i najpopularniji esport naslovi na svijetu League of Legends, kao i PUBG Battlegrounds. Preostale dvije igre su iznenađenje koje će biti naknadno otkrivene.

Kvalitetu A1 Adria League potvrđuje i činjenica kako pobjednički timovi imaju priliku nastupiti i na međunarodnim natjecanjima. Nakon dvije godine nastupa predstavnika domaće lige na Clash of Leagues natjecanju u Brawl Starsu, drugoplasirani CS:GO-ovci devete sezone A1 Adria League, ekipa Team Blink jer prvoplasirani BLUEJAYSI nisu u mogućnosti sudjelovati, zbog drugih unaprijed planiranih aktivnosti. 10. i 11. rujna odmjerit će snage na prvom međunarodnom Clash of Leagues natjecanju u CS:GO igri s predstavnicima A1 eSports League Austria, Swisscom Hero League iz Švicarske i A1 Gaming League iz Bugarske. Borit će se za titulu paneuropskog prvaka i ukupni nagradni fond od 5.000 eura.