Gotovo trećina poduzeća iz SAD-a koje pretrpe kibernetički napad se zatvori

Gotovo trećina poduzeća iz SAD-a koje pretrpe kibernetički napad se zatvori
Depositphotos

Američke kompanije su tijekom pandemije koronavirusa bile na udaru više kibernetičkih napada no ikad prije, što je rezultiralo sa zatvaranjem nekih od njih. Konkretnije, čak 31 posto biznisa napadnutih ransomware metodom “stavilo je ključ u bravu“.

Nažalost, sama priroda ovakve vrste napada jest infiltrirati se malwareom u sustav, doći do podataka koji su ključni za upravljanje njime, odnosno, do podataka koji su vezani uz taj sustav. Potom od žrtve hakeri traže određen novac kako bi im vratili pristupne podatke ili podatke koji su otuđeni.

Novac koji se potražuje često premašuje mogućnosti kompanije ili se kao posljedica plaćene otkupnine kreće s rezovima, gubi se na ugledu brenda i na kraju, jedino preostalo rješenje jest jednostavno stati s poslovanje. Nažalost po 31 posto napadnutih kompanija u Sjedinjenim Američkim Državama, završilo je na najgori mogući način.

Istovremeno, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima propalo ih je 42 posto, u Velikoj Britaniji 34 posto, Francuskoj 22 posto, Njemačkoj 21 posto, Singapuru 20 posto i Španjolskoj samo pet posto.

Podatke ove vrste prezentirao je Atlas VPN, a do njih je stigao Cybereason, kompanija za kibernetičku sigurnost. Ujedno, fokus joj je prevencija ransomware napada. Kroz istraživanje kontaktirali su 1263 profesionalca za kibernetičku sigurnost, a sve tijekom travnja ove godine.

Sudionici su došli iz SAD-a (24 posto), Velike Britanije (24 posto), Španjolske (12 posto), Njemačke (12 posto), Francuske (12 posto), UAE (osam posto) i Singapura (osam posto).

Što se kompanija u kojima rade tiče, njih 30 posto ima više od 500 zaposlenih, njih 23 posto od 250 do 500 zaposlenih, 25 posto njih 100 do 249 zaposlenih, 11 posto 50 do 99 zaposlenih, deset posto 10 do 49 zaposlenih i jedan posto manje od deset zaposlenih.

Svi ovi podaci samo potvrđuju koliko su ransomware napadi opasni i koliko je bitno raditi na njihovoj prevenciji. A ona se postiže pažljivijim praćenjem na što se klikne i što se posjećuje.