Googleova petoljetka za bolju sigurnost

Googleova petoljetka za bolju sigurnost
Fotolia

Sve većom upotrebom pametnih telefona za odlazak na internet, društvene mreže, provjeru e-mailova i razne korisničke račune, povećala se i potreba za većom zaštitom privatnosti i boljom organizacijom sigurnosnih postavki, pa ne čudi što je Google predstavio petogodišnji plan za povećanje sigurnosti na uređajima.

Ovim planom Google odmiče daleko od svog tradicionalnog procesa korisniče prijave na raznim uređajima, te njega zamjenjuje s izuzetno sigurnim, once-per-device-log-inom. Zamjenom tradicionalne lozinke s kompleksnim autentifikacijskim kodovima uređaj se može registrirati s Googleovim uslugama i poštedjeti vlasnika računa od potrebe/obaveze da se više puta prijavljuje na vlastiti Google račun.

Googleov Group product menadžer, Eric Sachs, rekao je da će ovakav način identifikacije definitivno biti složeniji, ali da će biti radnja koju će morati napraviti samo jednom na uređaju kojeg koriste. Također je rekao da iz Googlea misle kako nije bitno to što će korisnici morati napraviti ovu autentifikaciju, koja je kompliciranija te je moraju napraviti samo jednom, ako taj teži proces u krajnjem slučaju znači veću i dugoročnu sigurnost za korisnike.

Jedna od prvih promjena koju će Google imati će biti obvezno korištenje dva faktora autentifikacije za prijavljivanja, što većina web stranica nudi samo kao opciju. Male stvari poput ovih čine se poput najtežih ali pošto se Google bavi tonom privatnih informacija svake sekunde, lijepo je vidjeti kako se poduzimaju koraci u održavanju informacija sigurnih.

Kako navodi istraživanje sa Ponemon Instituta, potrošači, više od 60% njih, su umorni od pretjerano kompliciranih lozinki koje ih često blokiraju u kupnju stvari online ili prijava za usluge. Radije će imati jedan višenamjenski akreditiv identiteta kako bi potvrdili svoj identitet umjesto da se bave s više korisničkih imena i lozinki s različitim pravilima za svaku stranicu. Odmak od lozinki: Online provjera autentičnosti čini se prihvatljivijim mnogim ispitanicima ovog istraživanja koji su voljni izdvojiti malo više vremena i posla oko ove nove autentifikacijske mogućnosti.

Čini se kako je odzvonilo otvaranju novih računa jer smo zaboravili stare lozinke ili korisničko ime,pa čak i odgovor na sigurnosno pitanje, predugotrajnom procesu resetiranja podataka za prijavu te predugačkim i prekompliciranim sigurnosnim podacima. Korisnici se slažu također još u jednom, a to je da banke/kreditne kartice/internet platne usluge imaju najbolji online mehanizam identifikacije, komotni su s korištenjem biometrije i vjeruju da je također prihvatljivo većini organizacija poput banaka, zdravstva i vladinih organizacija koristiti otiske prstiju ili glas za provjeru identiteta.

Dok se ova opcija ne izrealizira preostaje jedino korištenje dovoljno jakih“ lozinki te izbjegavanje njihovog ponavljanja za više servisa, a ako vam je potrebna pomoć u praćenju vaših dugačkih i složenih lozinki obratite se password manageru poput npr. LastPass.