Google u 2020. lovcima na bugove isplatio 6,7 milijuna dolara

Google u 2020. lovcima na bugove isplatio 6,7 milijuna dolara
DepositPhotos

Google je kroz 2020. podijelio 6,7 milijuna američkih dolara 667 stručnjaka za kibernetičku sigurnost iz 62 zemlje svijeta, koji su uspješno pronašli greške u nekom od njegovih proizvoda. Dio je to tradicionalnog 'bug bounty' (hrv lov na bugove) programa, zamišljenog upravo u smjeru pronalaska problema.

Naime, na taj način mnoge velike kompanije pronalaze greške u svojim sustavima ili proizvodima i na jeftiniji ih način  na kraju saniraju. Poanta je platiti određenu nagradu onima koji će pronaći ono što je promaknulo sigurnosnim timovima kompanija organizacije koja raspisuje "bug bounty".

Uvijek će nešto promaknuti i stručnjaci diljem svijeta sigurno će pronaći neki bug, nikad se nije dogodilo suprotno. Kad bi pravi hakeri to otkrili prije, šteta bi u teoriji bila bitno veća od nagrade koja se plaća "lovcima na bugove". Jer, propust unutar nekog Googleovog proizvoda ili usluge bi imao potencijal načiniti multimilijunsku štetu, zbog koje bi patilo na desetke milijuna korisnika. Ako ne i više.

Obzirom da je 2020. bila izazovna zbog pandemije koronavirusa i izraženijeg rada na daljinu, propusta je bilo više, zbog čega je nagrada najveća u povijesti. Prethodni rekord datira iz 2019., kad se isplatilo od strane Googlea "lovcima na bugove" 6,5 milijuna dolara.

Što se pak tiče same raspodjele novca, čak 2,1 milijun dolara otišlo je za pronalazak bugova u Chrome VRP (Vulnerabilities Rewards Program). Ukupno, pronađeno ih je 300. Zatim, 1,74 milijun dolara dodijeljen je za pronalazak bugova u Android OS kodu i 270.000 za bugove u Google Play VRP.

Također, treba spomenuti i da je s krajem 2020. proslavljen jubilej, deset godina otkako traje cijeli ovaj program pronalaska bugova. Naravno, zahvaljujući iznimnom uspjehu, nastavit će i dalje, a bit će zanimljivo vidjeti hoće li 2021. u smislu nagradnog fonda nadmašiti 2020.