Google potvrdio da svakog tjedna skeniraju 300 milijardi Gmail privitaka

Google potvrdio da svakog tjedna skeniraju 300 milijardi Gmail privitaka
DepositPhotos

Gmail mijenja pogled na elektroničku poštu otkad se pojavio 2004. i s obzirom na sve što je donio, ne čudi da u ovim trenucima ima oko 1,5 milijardi aktivnih korisnika. Ali, koliko god se mijenjao svijet elektroničke pošte, malware i spam u globalu ostali su konstanta.

Upravo zato se Gmail mora razvijati iz dana u dan, kako bi mogao zadovoljiti potrebe korisnika te ih zaštititi što je više moguće. Ali, iznimno je teško dobiti bitku, no to ne znači da treba odustajati. Svjesni su toga u Googleu, zato ne odustaju u pokušajima zaštite, koja nije nimalo laka za izvesti s obzirom na konstantnu evoluciju zloćudnih privitaka u elektroničkoj pošti.

Privici su se pojavili u tom smislu još 1995., a uspijevali su zaraziti Microsoft Word dokumente. Microsoft se s tim nije znao nositi pa je Word "macrose" jednostavno onemogućio u Office 2000. i time potpisao poraz jer maliciozni dokumenti u privicima nastavili su se širiti razvijati, napadati...

"U ovom trenutku, maliciozni dokumenti predstavljaju 58 posto kompletnog malwarea s kojima su suočeni Gmail korisnici", naglasili su iz Googlea.

Zato se ponajveća kompanija svijeta odlučila doskočiti problemima uz "duboko učenje" (eng., deep learning) pa učenjem o malwareu radi na njegovoj prevenciji. Zasad taj način jako dobro funkcionira jer blokirano je 99,9 posto malicioznih Gmail privitaka, što je izniman uspjeh. Posebno ako se zna da svakog tjedna poseban AI alat skenira nevjerojatnih 300 milijardi privitaka na Gmail računima svojih korisnika.

"Oko 63 posto blokiranih poruka s privicima mijenja se iz dana u dan, imaju drugačiji pristup i ostavljaju drugačiji dojam. Ali, uz duboko učenje veliku većinu prepoznajemo na vrijeme", ponosno ističu u Googleu.

To se uspijeva jer umjetna inteligencija pomno skenira svaki dokument prije njegova otvaranja te donosi zaključke prema njegovom sadržaju i određuje radi li se o malicioznom privitku ili ne.