Google je kroz 3 mjeseca ručno pregledao preko milijun sumnjivih videa o terorizmu

Google je kroz 3 mjeseca ručno pregledao preko milijun sumnjivih videa o terorizmu

Google je kroz prva tri mjeseca ove godine pregledao više od milijun video snimaka za koje se sumnja da imaju veze s terorizmom. Od toga je njih 90 tisuća uistinu prekršilo pravila koja se tiču zabrane postavljanja terorističke propagande i sličnih aktivnosti koje se mogu povezivati s terorizmom te širiti putem platforme kao YouTube.

Ukupno, riječ je o oko devet posto spornih video snimaka, a ono što je najzanimljivije u cijeloj priči jest da su ih osobno pregledavali ljudi. Njih ukupno deset tisuća, koliko ih je Google zaposlio da pregledavaju sadržaj na platformi. Pritom, potrošeno je na stotine milijuna američkih dolara godišnje kako bi se postigao uspjeh.

Unatoč razvijenim algoritmima, strojnom učenju i umjetnoj inteligenciji, Google je shvatio da osjetljive teme kao terorizam ili lažne vijesti, pa i govor mržnje, bez ljudske pomoći vrlo često nije moguće pronaći. Posebno ako se radi o nešto domišljatijem sadržaju. Jer, primjerice, samo u posljednja tri mjeseca 2017. godine je YouTube "očistio" 8,3 milijuna spornih snimaka. To je 80 posto od svih problematičnih snimaka i statistički je to značajan uspjeh.

Ali, kad se radi o terorizmu, dovoljno je da jedna snimka "prođe" i može koštati ljude života. Uostalom, vidjeli smo što se dogodilo prilikom masakra na Novom Zelandu, kad je napadač uživo prenosio pokolj pa omogućio da se snimka proširi na milijune puta diljem cijelog svijeta. Stvorilo je to dodatni pritisak na YouTube, odnosno, Google, pa su uloženi dodatni napori kako se ništa slično ne bi ponovilo.

Jer, Australija je uvela zakon kojim smatra društvene mreže odgovornima za sadržaj koji promovira nasilje, a slično razmišlja i Europska unija po pitanju sadržaja koji se veže s terorizmom. Zato Google i srodne kompanije moraju raditi koliko mogu kako bi spriječili pojavu takvog sadržaja pa uz izbjegavanje rigorozne kazne i spase živote...