Gmail nije za paranoične

Gmail nije za paranoične
Fotolia (ilustracija)

Na sudu je Google priznao kako nema razloga da njihovi korisnici Gmail usluge, jednog od najpopularnijih besplatnih mail servisa imaju razloga vjerovati kako su njihovi e-mailovi privatni i tajni. Ovakvu izjavu pronašli su u Consumer Watchdogu, udruzi koja se bavi zaštitom prava potrošača, u sklopu vlastite istraživanja Googleove uloge u odavanju podataka NSA.

Podaci su otkriveni u vrijeme kada se ponovno aktualizira koliko su američke obavještajne i druge službe imale pristupa podacima korisnika na Internetu kroz sustav za prisluškivanje i praćenje PRISM. National Security Agency (NSA) bi tako prema priznanju samog Googlea mogla imati zapravo vrlo jednostavan pristup mailovima na Gmail servisu, a riječi John Simpson iz Consumer Watchdoga trebalo bi uzeti vrlo ozbiljno kad kaže da ako želite privatnost nemojte koristiti Gmail.

Google se našao na optuženičkoj klupi zbog ponašanja protivnog zaštiti prava na privatnost svojih korisnika, no prvi čovjek kompanije Eric Schmidt ističe kako poštuju pravo korisnika na privatnost i da pristup podacima je moguć samo po zakonom određenim uvjetima. Ipak, poruke se mogu presretati i pratiti.

Neki analitičari smatraju da se Google ponašao suprotno uobičajenoj praksi koja primjerice vrijedi sa standardnom poštom koja od pošiljatelja do primatelja putuje neotvorena. Upravo tako, bez presretanja trebala bi se odvijati i komunikacija na Gmailu.