Firefox u novoj verziji uvodi dodatne anti-tracking mjere

Firefox u novoj verziji uvodi dodatne anti-tracking mjere
Antonio Jularić

Mozilla se trudi učiniti nešto sa situacijom u kojoj korisnike oglašivači bombardiraju na sve moguće načine oglasima tako što s novom nadopunom Firefoxa uvodi dodatne „anti-tracking“ mjere kojima se webstranice onemogućava u praćenju korisnika i kad ih napuste. Nije slučajno, nadopuna dolazi godinu nakon velike Firefoxove nadopune Quantum.

Ona je donijela iznimne brzine, stabilnost i dizajnerske promjene, a sad se s novom nadopunom najavljuje onemogućavanje aktivnosti koje uvelike narušavaju samu kvalitetu surfanja internetom. Mozilla se odlučila na tako nešto u svom internetskom pregledniku jer je pratila aktivnosti korisnika.

Pa tako brojke kažu da se alatima za onemogućenje "trackinga" 1,3 posto korisnika, odnosno, njih oko tri milijuna od 250 milijuna koliko ih broji Firefox. Što se pak samog blokiranja oglasa tiče, to koristi oko dvadeset posto korisnika ili njih oko 50 milijuna. Znači, oglasi su nepoželjni povećem broju ljudi, ali kao takvi nisu problematični.

Problematično je ako se korisnika prati bez njegova znanja gdje god išao dok surfa. Ta praksa nažalost još uvijek nije regulirana od strane nadležnih institucija pa se korisnici moraju sami snaći ili se moraju nadati da će kompanije kao Mozilla same odlučiti stati na kraj "trackingu" i sličnim aktivnostima. Nažalost, mnoge web stranice posežu za njima.

U svojoj je studiji ranije ove godine Ghostery otkrio da 90 posto od 500 najposjećenijih web stranica na svijetu ima "trackere". Ne samo da time narušavaju privatnost već i kvalitetu surfanja jer se uz "trackere" čak i one najbrže web stranice u potpunosti otvore tek za 11 do 15 sekundi, neovisno o performansama uređaja ili brzini internetske veze.

Ali, primjerice, jedan New York Times se bez blokiranih "trackera" podigne tek za stotinu sekundi. Iz Ghosteryja naglašavaju da je to tako jer trackeri ni u jednom trenutku ne prestaju komunicirati sa serverom.

Zato je iznimna stvar da Mozilla radi posao za korisnike, štiti im privatnost i samo iskustvo surfanja internetom.