Europska komisija ostvarila cilj - pristup internetu za sva EU kućanstva

Europska komisija ostvarila cilj - pristup internetu za sva EU kućanstva

Europska komisija postigla je cilj i prije predviđenog roka, koji je bio kraj godine, te sada svi građani Europske unije imaju pristup širokopojasnom internetu. Kako bi ostvarila svoj cilj, Europska komisija morala je omogućiti satelitski baziran pristup internetu za 0,6 posto kućanstava do kojih se nije mogao provesti žičani ili mobilni pristup internetu. U izvješću koje je Europska komisija objavila u četvrtak, navodi se da DSL, kabelska televizija i optička linija pokriva 96,1 posto, a mobilna internet mreža 99,4 posto kućanstava.

Potpredsjednica Europske komisije Neelie Kroes, koja je zadužena za digitalni razvoj regije, navodi da je internet pristup putem satelita jedino moguće rješenje za povezivanje izoliranih područja, te kako će satelitski pristup vjerojatno i dalje ostati u upotrebi.

U projektu satelitske povezivosti, 143 satelita pruža uslugu pristupa internetu, a cijena usluge osnovnog modela pristupa internetu putem satelita iznosi 13 dolara mjesečno , dok je za brzinu od 20 Mbps potrebno mjesečno izdvojiti 33 dolara.

Europska komisija također radi i na povećanju brzine širokopojasnog interneta, te očekuju da će do 2020 godine sva kućanstva u Europi imati brzinu interneta od najmanje 30 Mbps i da će barem polovica kućanstava imati brzinu interneta od 100 Mbps.

„Moj je moto da svaki stanovnik Europe mora imati pristup digitalnim mrežama, što je sada uistinu moguće, iako još dosta moramo učiniti kako bismo te mreže poboljšali i ujednačili mogućnost pristupa. Zahvaljujući dodatnoj pokrivenosti koju omogućuju satelitske širokopojasne usluge postignut je cilj da širokopojasne usluge u 2013. budu dostupne svima. Sjajno je to postignuće za sve građane Europe“, istaknula je potpredsjednica Europske komisije Neelie Kroes.

„Europa treba brzinu. Ne smijemo zapostaviti pojedine skupine poduzeća i građana. Nakon što smo postignuli dostupnost osnovnih širokopojasnih usluga, moramo se odmah usredotočiti na ulaganje u nove brze mreže. Pristup pouzdanim i povoljnim širokopojasnim uslugama od 30Mbps i 50 Mbps nužne su za gospodarski razvoj Europe i sljedeću generaciju digitalnih proizvoda i usluga, primjerice umreženu televiziju, e-zdravstvo, računarstvo u oblaku i umreživanje automobila“, objašnjava Neelie Kroes.

Podsjetimo, do kraja 2012. 99,4 posto kućanstava u EU-u bilo je pokriveno osnovnim fiksnim ili mobilnim širokopojasnim uslugama, uključujući 96,1 posto kućanstava u ruralnim područjima. Među preostalih 0,6 posto (oko tri milijuna stanovnika) bilo je mnogo obitelji i poduzeća u izoliranim ili ruralnim područjima u kojima je pružanje fiksnih ili mobilnih širokopojasnih usluga bilo mukotrpnije i skuplje.

Mnogi Europljani još ne znaju za mogućnost satelitskog pristupa širokopojasnim uslugama. Stoga je Neelie Kroes danas pokrenula uslugu broadbandforall.eu koju je razvilo Europsko udruženje satelitskih operatera (ESOA) kako bi građanima omogućilo da brzo provjere koje su im mogućnosti širokopojasnih usluga dostupne.

Tvrtke poput Eutelsata i Astre svjetski su lideri u području satelitskih širokopojasnih usluga. Danas se preko više od 250 satelita prenosi više od 20 000 televizijskih programa u geostacionarnoj orbiti, a njih 148 europski su sateliti kojima upravljaju članovi ESOA-e.

Osim toga Komisija financira dvije inicijative za poticanje primjene satelitskih širokopojasnih usluga u europskim regijama, u čemu sudjeluje 43 partnera iz 16 država članica. Projekti SABER i BRESAT prilika su za suradnju nacionalnih i regionalnih tijela s vodećim predstavnicima satelitske industrije u svrhu jačanja svijesti, razmjene najbolje prakse u iskorištavanju financijskih sredstava, analizi prepreka i pronalaženju rješenja.