Europljane brine kriminal na internetu

Europljane brine kriminal na internetu
Fotolia (ilustracija)

Prema objavljenom istraživanju Eurobarometra korisnici interneta u EU-u veoma su zabrinuti zbog računalne sigurnosti. Ukupno 76 posto ispitanika, što je više nego u sličnom istraživanju iz 2012., složilo se da se u protekloj godini povećala opasnost od računalnog kriminala. Čak 12 posto korisnika interneta već je doživjelo provalu u svoj račun na socijalnim mrežama ili račun e-pošte.

Iako je 70 posto korisnika interneta diljem EU-a uvjereno da se zna služiti internetom za kupovanje ili obavljanje bankovnih transakcija na mreži, u stvarnosti ih je to činilo samo 50 posto. Taj znatan nerazmjer ukazuje na negativan učinak cyber-kriminala na digitalno jedinstveno tržite, pri čemu se zabrinutost u pogledu aktivnosti na mreži u prvom redu odnosi na zlouporabu osobnih podataka (37 posto ispitanika) te sigurnost internetskog plaćanja (35 posto).

„Ovo je istraživanje pokazalo poražavajući utjecaj računalnog kriminala na uporabu interneta - velik broj ljudi svjesno ne koristi sve pogodnosti i mogućnosti koje nam pruža internet. To koči naše digitalno gospodarstvo i naše živote na internetu. Stoga je potrebno ojačati suradnju u Europi uz pomoć Europskog centra za računalni kriminal kako bismo doprli do srži problema organiziranog kriminala na internetu“, ističe Cecilia Malmström, povjerenica EU-a za unutarnje poslove.

Ono što ohrabruje je da veći broj građana EU-a smatra da je dobro upoznat s rizicima računalnog kriminala u usporedbi s 2012. (44 posto u odnosu na 38 posto). Međutim, korisnici po svemu sudeći ne poduzimaju uvijek sve potrebne mjere u skladu s tim saznanjima. Primjerice, tijekom protekle godine manje je od polovice korisnika interneta promijenilo svoje internetske lozinke (48 posto - neznatno bolje od 45 posto u 2012.).

Europska komisija ulaže napore u jačanje cjelovitih mjera EU-a za suzbijanje računalnog kriminala te poboljšanje računalne sigurnosti za sve građane. Europski centar za računalni kriminal (EC3) osnovan u siječnju radi na izradi zajedničkog odgovora EU-a na opasnosti računalnog kriminal(IP/13/13). Glavni mu je prioritet pomaganje policiji i suradnja s policijom u državama članicama i drugim zemljama.

U veljači je Komisija, u suradnji s Europskom službom za vanjsko djelovanje, donijela i strategiju o računalnoj sigurnosti za Europsku uniju (IP/13/94 i MEMO/13/71). Prioriteti su u tom području pomaganje državama članicama da utvrde i pokušaju otkloniti manjkavosti u svojim kapacitetima za borbu protiv računalnog kriminala te poticanje suradnje između Europskog centra za računalni kriminal, država članica i drugih dionika.

Nadalje, EU je u kolovozu donio nova pravila za jačanje obrane EU-a od računalnih napada, uključujući kriminalizaciju „botnet“ mreža, tj. mreža zaraženih računala čija se procesorska snaga koristi za napade na druga računala, te ostalih alata kojima se služe cyber-kriminalci (MEMO/13/661). Uvode se i nove otegotne okolnosti i strože kaznene sankcije kako bi se učinkovito spriječili napadi širokih razmjera na informacijske sustave. Osim toga, Direktivom je poboljšana prekogranična suradnja između sudstva i policije država članica EU-a.