EU parlament poziva na standardizaciju i regulaciju mrežnih platformi

EU parlament poziva na standardizaciju i regulaciju mrežnih platformi
Dražen Tomić / Tomich Productions

Europski parlament poziva na buduća pravila o digitalnim uslugama, uključujući mrežne platforme i tržnice, te na obvezujući mehanizam za borbu protiv ilegalnih sadržaja na mreži. Zastupnici u Europskom parlamentu odobrili su  jučer dva odvojena izvješća o "zakonodavnoj inicijativi" koja pozivaju Komisiju da riješi i riješi trenutne nedostatke internetskog okruženja u svom paketu zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji će biti predstavljeni u prosincu.

Trenutna pravila EU-a za digitalne usluge ostala su uglavnom nepromijenjena od usvajanja direktive o e-trgovini prije dvadeset godina. Budućim paketom Europska unija želi oblikovati digitalno gospodarstvo na razini EU-a, kao i postaviti standarde za ostatak svijeta, kao što je to učinila sa zaštitom podataka.

Svi pružatelji digitalnih usluga sa sjedištem u trećim zemljama moraju se pridržavati DSA-inih pravila kada su njihove usluge također usmjerene na potrošače ili korisnike u EU-u, kažu europarlamentarci.

Mora se postaviti obvezujući mehanizam "obavijesti i radnje" kako bi korisnici mogli obavještavati internetske posrednike o potencijalno ilegalnim mrežnim sadržajima ili aktivnostima. To bi pomoglo internetskim posrednicima da brzo reagiraju i budu transparentniji u pogledu radnji koje su poduzeli na potencijalno ilegalnom sadržaju.

Korisnici bi trebali moći tražiti pravna sredstva putem nacionalnog tijela za rješavanje sporova.

Parlament poziva na strogu razliku između ilegalnih i štetnih sadržaja (režim pravne odgovornosti trebao bi se odnositi na „ilegalne sadržaje“ samo kako je definirano u EU-u ili nacionalnom zakonu).

Platforme ne bi trebale koristiti filtere za prijenos ili bilo koji oblik ex-ante kontrole sadržaja za štetni ili ilegalni sadržaj. Konačnu odluku o tome je li sadržaj zakonit ili ne, umjesto toga, treba donijeti neovisno sudstvo, a ne privatni poduzetnici, kažu europarlamentarci.

Štetnim sadržajem, govorom mržnje i dezinformacijama trebalo bi se baviti putem povećanih obveza transparentnosti i pomažući građanima da steknu medijsku i digitalnu pismenost u pogledu širenja takvog sadržaja.

Načelo "što je nezakonito izvan mreže, također je ilegalno na mreži", kao i zaštita potrošača i sigurnost korisnika, trebali bi postati "vodeća načela" budućeg DSA-a, kaže Parlament.

Platforme i internetske usluge posredovanja morat će biti bolji u otkrivanju i uklanjanju lažnih tvrdnji i rješavanju problema prevaranata, npr. onih koji prodaju lažnu medicinsku opremu ili opasne proizvode na mreži, kao što se dogodilo tijekom izbijanja COVID-19.

Zastupnici u Europskom parlamentu također pozivaju na uvođenje novog principa "Upoznaj svog poslovnog kupca", koji zahtijeva od platformi da provjeravaju i zaustavljaju lažne tvrtke koje koriste njihove usluge za prodaju njihovih ilegalnih i nesigurnih proizvoda i sadržaja.

Također se moraju podnijeti posebna pravila za sprečavanje (umjesto da samo isprave) tržišnih neuspjeha uzrokovanih velikim platformama kako bi se otvorila tržišta za nove sudionike, uključujući mala i srednja poduzeća i novoosnovana poduzeća, dodaju europarlamentarci. Više informacija o zahtjevima Odbora za unutarnje tržište, potpomognuto plenarnom sjednicom s 571 glasom za, 26 i 94 suzdržana, ovdje i ovdje .

Zastupnici u Europskom parlamentu žele pružiti korisnicima veću kontrolu nad onim što vide na mreži, uključujući mogućnost potpunog odbijanja pripreme sadržaja i učiniti ih manje ovisnima o algoritmima. Ciljano oglašavanje mora se strože regulirati u korist manje nametljivih, kontekstualiziranih oblika oglašavanja koji zahtijevaju manje podataka i ne ovise o prethodnoj interakciji korisnika sa sadržajem. Zastupnici u Europskom parlamentu također pozivaju Komisiju da dodatno procijeni mogućnosti reguliranja ciljanog oglašavanja, uključujući postupno ukidanje koje dovodi do zabrane.

Nadolazeći DSA trebao bi osigurati i pravo na anonimno korištenje digitalnih usluga kad god je to moguće. Konačno, kako bi osigurala poštivanje novih pravila, Komisija bi trebala procijeniti mogućnosti za uspostavljanje europskog entiteta za praćenje i izricanje novčanih kazni. Za više detalja o zahtjevima Odbora za pravna pitanja, ovdje i ovdje, odobrenim sa 637 glasova za, 26 i 28 suzdržanih .

Treća, nezakonodavna rezolucija Odbora za građanske slobode , odobrena s 566 glasova za, 45 i 80 suzdržanih, usredotočena je na pitanja temeljnih prava. Poziva uklanjanje sadržaja da bude "marljivo, proporcionalno i nediskriminirajuće" radi zaštite slobode izražavanja i informacija, kao i privatnosti i zaštite podataka. Zastupnici u Europskom parlamentu također ističu da je mikrociljanje temeljeno na ranjivostima ljudi problematično, kao i širenje govora mržnje i dezinformacija, tražeći transparentnost politika monetizacije mrežnih platformi.