Ekstreman rast jakih DDoS napada

Ekstreman rast jakih DDoS napada
DepositPhotos

Internet je sve opasnije mjesto, što ne čudi jer nikad nije bilo više ljudi na njemu, pa samim time nije neka novost da su DDoS (Distribute Denial of Service) napadi u porastu i kad se gleda prvi kvartal ove godine. Prema izvještaju Neustara, napada od 100Gbps i jačih od toga bilo je za 967 posto više nego u istom razdoblju lani. A najjači je iznosio 586Gbps, za 232Gbps moćniji nego najveći zabilježeni u prvom kvartalu 2018.

Primjerice, još 2007. najjači DDoS napad bio je 24Gbps, što znači da se kroz 12 godina odvio napredak kakav se teško prati kad treba postavljati prepreke i održavati sigurno okruženje. Ali, kad god se postavi zaštita, ona funkcionira sve dok se granice uvelike ne pomaknu. A pomaknuti se s ove razine ipak nije lako, iskorak bi morao biti osjetan, na razini nekoliko puta moćnijoj od trenutne.

Ujedno, zabilježeni rast zbio se ponajprije zbog širenja Interneta stvari (IoT). Zbog navedenog, poslužitelji usluga za komunkaciju (CPS) i razne ranjive organizacije i kompanije morat će poboljšati širokopojasnu zaštitu ukoliko se žele osigurati od DDoS napada. Samo, moraju paziti i manje organizacije, ali i privatne osobe jer DDoS napadi ispod 5Gbps u porastu su za 257 posto.

Srećom, navodi Neustar, umjetna inteligencija i strojno učenje pomažu i identifikaciji anomalija prije no što se "pretvore" u DDoS napad pa je i prevencija na višim razinama nego prije. Ali, za tako nešto potrebna su ulaganja, koja nisu isplativa baš svakoj organizaciji.

Ali zato su kompanije za ublažavanje DDoS napada postale sve bolje u suzbijanju ovakvih velikih napada. Samo, kao što je spomenuto, takvu zaštitu mogu si rijetki priuštiti jer riječ je o mjesečnom trošku koji se broji u desecima pa i stotinama tisuća američkih dolara. Primjerice, zaštita za DDoS napade od 15Gbps mjesečno košta čak tri tisuće dolara...