Društvene mreže kao oglašivačke platforme

Društvene mreže kao oglašivačke platforme
Statista

Društvene mreže postigle su ono o čemu se govorilo posljednjih godina - uspjele su se pokazati kao konkurencija tražilicama po pitanju oglašavanja. Istraživanje na ovu temu proveli su analitičari u Statisti i sigurno mogu biti razlog za optimizam svih onih koji stoje iza Facebooka, Twittera, Linkedina...

Naime, u Velikoj Britaniji 14 posto ukupnog oglašavanja odvija se na društvenim mrežama, dok je 53 posto na tražilicama kao što su Google ili Bing. No, isto tako, sljedećih pet godina se tražilice ne moraju brinuti da će se situacija okrenuti u korist društvenih mreža, ako je to ikakva utjeha.

Dok Google godišnje "okrene" 50 milijardi američkih dolara od oglasa, Microsoft uspije otprilike desetak, ali zato Facebook čak pet milijardi, što je ogroman iznos ako se zna da je u 2013. godini sve skupa bilo ispod milijarde. A tu je i Twitter koji se nalazi na otprilike 500 milijuna, a Linkedin na oko stotinu milijuna.

Svejedno, Facebook i Twitter čine sve da bi korisnici ostali na njihovim stranicama, što znači da im nude video sadržaj, nude im informacije, nude im priliku za upoznavanje, komunikaciju i sve ostalo što inače traže putem tražilica po cijelom webu. Samim time, kad ostaju duže na društvenim mrežama, češće konzumiraju oglase koji se na njima nalaze. Kao rezultat jest da slabije konzumiraju oglase koji se mogu naći putem tražilica.

Upravo zato kompanije kao Google i Microsoft moraju pronaći način za zadržavanje dominacije. Imaju potrebnu "logistiku" jer usluge koje nudi Google koristi preko dvije milijarde ljudi, a Windows operativni sustav ima oko 1,5 milijardi računala na svijetu u ovom trenutku. Sve to omogućava tim dvjema kompanijama plasiranje svojih proizvoda, a u njima "upakiraju" i oglase.

Stoga, jasno je da će se ovaj "rat" odvijati sljedećih godina i bit će zanimljivo vidjeti kakva rješenja svi akteri nude da bi ostali dominantni na tržištu.