Do 2022. bit će 50 milijardi IoT uređaja

Do 2022. bit će 50 milijardi IoT uređaja
DepositPhotos

Internet stvari (IoT) i dalje zaokupljaju misli uključenih u svijet tehnologije, a prema novim prognozama Juniper Researcha, vjeruje se da će do 2022. godine biti 50 milijardi umreženih uređaja diljem svijeta, što je rast od 140 posto u odnosu na situaciju koju imamo u ovom trenutku.

Uistinu, do kraja ove godine povezano bi trebalo biti oko 21 milijarda uređaja, koji na bilo koji način čine IoT. Ali, ipak to još nije baš "to" u pravom smislu jer se čeka mobilna mreža pete generacije (5G) za brže prometovanje, ali čekaju se i pametniji uređaji jer ovi sad ne donose odluke, nisu povezani na pravi način i nedostaje im još niz drugih stvari koje čine u teoriji pojam interneta stvari.

No koliko zapravo nitko ne zna s čime ima posla ne govori nedostatak ključnih odluka kao što je postavljanje standarda ili infrastrukture koja bi "nosila" cijelu ovu priču već i nedostatak znanja u samom prognoziranju. Naime, ovu brojku koju je iznio Gartner za 2022., predvidio je Cisco, ali za 2020. Pogreška se zbila zbog prevelikog optimizma oko razvoja 5G mreže i njene implementacije na komercijalno tržište.

Ipak, pozabavimo se onime što tvrdi Juniper. Dakle, prema njegovim će predviđanjima ukupni promet vezan uz IoT do kraja 2020. godine iznositi oko do 263 milijarde dolara, a do kraja 2022. oko 60 milijardi dolara više. To tvrde prema onome što se trenuno odvija u cloud sustavu i cijelom tehološkom sektoru, a vjeruju da će uskoro zdravstvo, vlade, obrazovanje i razni poslovni sektori napraviti potpunu tranziciju te dodatno unaprijediti novu tehnologiju.

Očekuje se kako će IoT ipak najviše biti prisutan u industrijskom sektoru te javnim uslugama - maloprodaja, poljoprivreda, pametne zgrade, smart grid aplikacije...

Mogućnosti je uistinu mnogo, posebno kad pogledamo tu broju od 50 milijardi IoT uređaja na mreži.