Cryptojacking se prevarantima pokazao prespor za prikupljanje zarade

Cryptojacking se prevarantima pokazao prespor za prikupljanje zarade
Shutterstock

Hakerima kriptovalute više nisu zanimljive jer shvatili su da postavljanjem malwarea i rudarenjem uz pomoć korisnika koji nisu svjesni situacije zapravo ne mogu zaraditi onoliko novca koliko bi možda htjeli. Odnosno, brzina kojom stižu do novca nije im ni najmanje zadovoljavajuća.

U teoriji se ne čini tako jer malware namijenjen rudarenju zahvaća stolna i prijenosna računala, servere, pametne telefona i Internet stvari (IoT). Dapače, čini se kao da je iznimno lako postaviti takav malware, daleko lakše nego neki koji bi mogao okupirati uređaj do te mjere da se dobije kontrola nad njim, a samim time i prilika za ransomware.

Djelovalo je sve u hakerskom svijetu idealno po tom pitanju posljednjih osam mjeseci, u kojima je i ransomware kao najpopularnija hakerska metoda ostvarivanja prihoda svrgnuta s trona. Ali, idila je završila, što zorno u svom izvještaju pokazuje Malwarebytes. U ožujku je rudarenje ove vrste otkriveno na pet milijuna računala, a u lipnju na njih 1,5 milijuna.

"Potrebno je imati veliki broj zaraženih uređaja na mreži da bi se vratilo uloženo, ali to nije lako jer malware se otkriva prebrzo. Uz to, zaražene web stranice često nemaju značajniji promet pa nema ni mnogo potencijalnih korisnika koje bi se moglo zaraziti. Kao dodatni udarac, vrijednost kriptovalute monero osjetno je palo. Ona je bitna jer izvedena je na način da se može koristiti na bilo kojem uređaju te uz sve koristi i sigurnosne metode koje hakerima odgovaraju, navodi Malwarebytes u izvještaju.

Ako se situacija ne promijeni na bolje za hakere, odreći će se ovog načina ostvarivanja prihoda u potpunosti. Kao što se polako odriču "tržišta kriptovaluta" zbog njegove nestabilnosti.

Kako god, dok se monero ili neka druga kriptovaluta ne ustale, dobro će doći i američki dolar, dobiven ransomware metodama. Samo, način na koji ga treba uplatiti jest kompliciraniji, a često se obavlja uz korištenje Ukash, Paysafecard i sličnih usluga. Kako god, riječ je o lakom novcu, ostvarenom preko tuđih leđa, pa hakeri neće dići ruke pred preprekama ove vrste.