Blokiranje reklama stvara gubitke u milijardama, a broj korisnika je u velikom porastu

Blokiranje reklama stvara gubitke u milijardama, a broj korisnika je u velikom porastu
Fotolia

Blokiranje oglasa u browserima koštalo je u prvih šest mjeseci kompanije 22 milijarde američkih dolara, pokazuje istraživanje provedeno od strane Adobe i PageFair. I ta se brojka nastavlja povećavati nevjerojatnom brzinom, što se vidi i prema tome da je u odnosu na prošlu godinu gubitak porastao za 41 posto.

Developeri tvrde da ad blockeri pomažu u poboljšanju weba kao takvog, no kompanije koje zarađuju od oglasa s time se ne slažu jer gube novac. Istovremeno, oni koji nude opciju blokiranja oglasa u svojim browserima zarađuju novac jer zadržavaju korisnike. Što je bolje blokiranje, to je više korisnika, što znači da se Google (paradoksalno), Microsoft, Apple ili Mozilla sigurno neće riješiti takvog softvera. Time se dobiva zatvoreni krug.

No u teoriji taj novac ionako ne postoji jer oglasi se pojavljuju tamo gdje od njih postoji korist pa ako se netko svjesno odlučio ukloniti te oglase, znači da ga ne zanimaju i samim time je takav korisnik jako teška meta, vjerojatno i nemoguća. Ali da bi se napravio pritisak, ovakva istraživanja su konstanta i barata se velikim brojkama da bi se one koji ostaju bez oglasa prikazalo kao žrtve.

Realnost je takva da postoje oglasi koji se ne vežu uz sami sadržaj stranica koje korisnik posjećuje na takav način da nasilno iskaču i čine stvari koje ne možemo kontrolirati, ali su jeftiniji od takvih nasilnih. Ne treba govoriti ni o tome da bez ad blockera postoji velika šansa da zarazimo računalo jer može nam iskočiti nešto što ne želimo i što je opasno.

Na stranu te polemike, činjenica je da ad blockeri u kratkoročnom smislu čine štetu medijima i onima kojima su oglasi jedini izvor prihoda. Najteže im je u Velikoj Britaniji, gdje je rast 82 posto na godišnjoj razini pa trenutno 12 milijuna korisnika "bježi" od oglasa. U Poljskoj, primjerice, samo 35 posto aktivnih korisnika poseže za ad blockerima i kao takvi su na samom dnu u Europi.

Također, ad blockeri su češći kod mladih, muškaraca i tehnološki potkovanih. Samim time, ako se bavite igrama ili tehnološkim sadržajem, ne piše vam se dobro. No treba znati i da neke zajednice pomažu jedna drugoj, kao gejmerske. Primjerice, na streaming servisu Twitch svi koji postavljaju sadržaj i imaju svoju publiku, traže da isključe ad blocker jer time mogu zarađivati. I korisnici to čine, kako bi pomogli ljudima koje prate i cijene.

Možda je u svemu tome budućnost, interakciji i ponudi koja će ljude "natjerati" da osjećaju kako pomažu jednim lakim potezom. Barem kratkoročno jer ako ne kupuju što se reklamira, tad će oglasi ionako nestati. Također, možda mnoge to natjera na mobilne uređaje, gdje ad blockeri još ne postoje u toj mjeri. Barem dok ne dođe iOS 9, gdje Apple uvrštava i tu opciju za developere.