Bitcoin mreža bilježi nove rekordne brojeve hasheva

Bitcoin mreža bilježi nove rekordne brojeve hasheva
DepositPhotos

Bitcoin mreža dosegla je rekordnih 136 kvintilijuna hasheva u sekundi, što je izniman uspjeh s obzirom da je brojka u siječnju prošle godine bila na svega 38 kvintilijuna hasheva u sekundi.

Sve to odvilo se nekoliko mjeseci prije početka "halvinga", koji se odvija svake četiri godine i ove je godine postojala bojazan da bi mogao negativno utjecati na "rudare" te pokrenuti njihov egzodus. Srećom, "hash rate" potvrđuje da razloga za bojazan nema.

Inače, halving je programiran u bitcoinov temeljni softverski kod pri lansiranju ove kriptovalute prije nešto više od deset godina. Svake četiri godine bitcoin mreža prolazi kroz 50 posto smanjenja svojih "rudarskih nagrada". U osnovi, broja novih jedinica bitcoina izdanih kao nagrade onima koji održavaju mrežu, upola se smanjuju.

Analitičari njemačke banke BayernLB predvidjeli su prošle godine da bi halving mogao poslati bitcoin na rekordne razine cijena od oko 90.000 američkih dolara, no neki ulagači tvrde da je događaj toliko predvidljiv, da se vjerojatno već odražava na tržišnoj cijeni, koja je trenutno oko deset tisuća dolara.

Tako nešto temelji se na prethodnim događajima jer cijena bitcoina udvostručila se 2016. u vrijeme "halvinga", a porasla je 13 puta u 2017. Samim time, moguće da će 2021. biti rekordna godina za vrijednost bitcoina. A sve te pozitivne prognoze ponajprije se temelje na tom spomenutom "hash rateu".

On mjeri ukupnu računalnu moć Bitcoin mreže, a objedinjuje rudarenje, kreiranje javnih i privanih "ključeava", kao i validaciju blokova na mreži. Također, "rudari" štite mrežu svojim prisustvom jer što je "hash rate" viši, to su šanse za hakerske napade manji. Dakle, situacija u kojoj svi pobjeđuju.

Što se tamog "hasha" tiče, nastaje kad se stvori transakcijski blok i kad ga "rudari" stave u proces obrade. Potom uzimaju informacije pohranjene u bloku i primjenjuju na to matematičku formulu, pretvarajući informacije u naizgled nasumični niz brojeva i slova. Tako nastaje hash i pohranjen je zajedno s blokom na kraju lanca blokova (eng., blockchain).