Apple ima velikih problema s piratizacijom svog Apple TV+ sadržaja

Apple ima velikih problema s piratizacijom svog Apple TV+ sadržaja
DepositPhotos

Piratstvo je lukrativano posao za torrent stranice, a prema posljednjem izvješću Alliance for Creativity and Entertainment (ACE), samo pet najposjećenijih ostvaruje godišnje oko 18,3 milijuna američkih dolara prihoda od sponzorstava i oglašavanja.

Naravno, tako nešto ne bi bilo moguće da korisnici ne dolaze na te stranice, a dolaze kako bi došli do ilegalnog softvera i sadržaja druge vrste. Prema podacima kojima barata ACE, piratstvo košta kompanije čiji se proizvodi nalaze dostupnima za ilegalno preuzimanje oko 71 milijardu dolara godišnje.

Iako se Google trudi prokazivati one koji se bave tim ilegalnim aktivnostima, situacija se ne poboljšava jer se oni koji stoje iza piratskih web stranica konstantno "sele", mijenjaju domene i preusmjeravaju korisnike kako bi torrent linkovi bili dostupni.

A sad se u cijelom tom svijetu našao i Apple. Američki gigant koji do Apple TV+, predstavljenog u studenome 2019., nije imao nikakvog značajnijeg doticaja s piratstvom. U smislu da bi mu te aktivnosti činile probleme. Sad je priča drugačija, ekskluzivni sadržaj s te platforme nalazi se na torrent stranicama.

Na dnevnoj razini najpopularniji Appleov sadržaj ima najmanje 2000 aktivnih "seedera" na najvećim piratskim stranicama, odnosno, njih oko 125.000 po naslovu. Trenutno, riječ je o onima kao Ted Lasso, The Morning Show ili SEE. Apple je podnio Googleu 320.000 zahtjeva za kršenje autorskih prava, a samo 16. kolovoza ove godine bilo ih je 8500. No problem ne jenjava...

U svemu ovome postoji i druga strana priče. Netflix je popularizirao streaming i jednim potezom uvelike "srušio" piratstvo u mjeri koja je bila poznata. Potom se pojavilo više platformi koje konkuriraju Netflixu i svaka ima ekskluzivan sadržaj, koji je kvalitetan. Korisnici pak nemaju ili nemaju novca plaćati sve, ili im u njihovim zemljama određene platforme i sadržaj nisu dostupni, zbog čega se piratstvo ponovno "otelo" kontroli.

Samim time, ACE nije potpuno u pravu kad tvrdi da kompanije čiji se proizvodi piratiziraju gube 70 i više milijardi dolara. Jer, ako nešto u određenoj zemlji nije dostupno, tad se novac ni ne može potrošiti, što znači da se ni ne gubi ukoliko ljudi preuzimaju taj sadržaj preko torrent stranica. A i oni koji nemaju namjere plaćati pretplatu na, primjerice, Apple TV, to teško da učinili i kad ne bi imali mogućnost pogledati nešto besplatno, odnosno, ilegalno...