Hakeri koje sponzorira kineska država provalili su u sustave Ministarstva financija SAD-a ranije ovog mjeseca i uspjeli pristupiti radnim stanicama zaposlenika i nekim neklasificiranim dokumentima, rekli su američki dužnosnici.
Ministarstvo financija smatralo je kršenje "velikim incidentom" nakon što ga je otkrilo putem pisma u kojem se obavještavaju zakonodavci o incidentu.
Američka agencija rekla je da je surađivala s FBI-em i drugim agencijama na istraživanju utjecaja hakiranja.
Kina je zanijekala bilo kakvu umiješanost, nazivajući optužbe "neutemeljenima" i rekavši da se "dosljedno protivi svim oblicima hakiranja".
To je posljednji u nizu visokoprofilnih i neugodnih sigurnosnih provala u SAD-u za koje se okrivljuje Kina.
Prošle godine identificirane su dvije odvojene skupine osumnjičenih hakera kineske vlade.
Volt Typhoon optužen je za provaljivanje u kritične infrastrukturne organizacije radi mogućih napada smetnji, a Salt Typhoon je optužen za izvođenje špijunskih misija, uključujući hakiranje telekomunikacija ranije ovog mjeseca.
Kina rutinski niječe umiješanost, a glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu DC rekao je za BBC News da je najnovija optužba dio klevetničkog napada bez ikakve činjenične osnove.
"SAD treba prestati koristiti kibernetičku sigurnost za blaćenje i klevetanje Kine i prestati širiti sve vrste dezinformacija o takozvanim kineskim hakerskim prijetnjama", rekao je glasnogovornik veleposlanstva Liu Pengyu.
U ovom slučaju SAD nije dostavio nikakve dokaze da je Kina odgovorna za hakiranje.
Kompromitirana usluga treće strane - nazvana BeyondTrust - u međuvremenu je isključena, rekli su dužnosnici. Nije bilo dokaza koji bi sugerirali da je haker od tada nastavio pristupati informacijama Ministarstva financija, nastavlja se u izjavi.
"U skladu s politikom Ministarstva financija, upadi koji se mogu pripisati APT-u smatraju se velikim kibersigurnosnim incidentom", rekli su dužnosnici Ministarstva financija.
Odjel prati globalne financijske sustave i gospodarstva, a posljednjih je godina uveo američke sankcije protiv Kine.
Rekao je da ga je BeyondTrust obavijestio o hakiranju 8. prosinca, rekao je glasnogovornik za BBC. Prema tvrtki, sumnjiva aktivnost je prvi put uočena 2. prosinca, ali je trebalo tri dana da tvrtka utvrdi da je hakirana.