Donosimo vam posljednju TV emisiju s ovogodišnjeg sajma IFA koji je pokazao da bez obzira na krize i probleme s kojima se industrija susreće posljednjih nekoliko godina industrija nastavlja rast. Odnosi se to na cijelu industrije potrošačke elektronike od kućanskih uređaja, pa sve do pametnih telefona.
Prihod na tržištu potrošačke elektronike iznosi 1.062,00 milijardi američkih dolara u 2022. Očekuje se da će tržište godišnje rasti za 2,51 posto (CAGR 2022.-2027.). Najveći segment tržišta je segment telefonije s tržišnim obujmom od 473,10 milijardi dolara u 2022. U globalnoj usporedbi, najveći prihod se ostvaruje u Kini (251,40 milijardi dolara u 2022.).
U odnosu na ukupan broj stanovnika, 2022. godine po osobi se generira prihod od 139,50 dolara. Na tržištu potrošačke elektronike 43,6 posto ukupnog prihoda ostvarit će se online prodajom do 2022. godine.
Na tržištu potrošačke elektronike očekuje se da će količina iznositi 9,2 milijarde komada do 2027., a očekuje se da će tržište potrošačke elektronike pokazati rast količine od 3,2 posto u sljedećoj godini.
O svemu tome, razgovaramo s Veselinom Jevrosimovićem iz Comtradea, koji priča o njihovom brendu Tesla, ali i manjku radne snage i načinu kako stvoriti nove kvalitetne ljude.
U emisiji još razgovaramo s Adamom Fergusoinom iz HMD-a koji upravlja brandom Nokie koji govori o fokusiranosti na održivost. Tu je i razgovor s Craig Cunninghamom iz Samsung koji govori o promjeni potrošačkih navika u posljednje dvije godine, ali i o tome kakvu ulogu imaju u svemu tome pametni televizori. Na kraju emisije tu je i razgovor s Timom Shepherdom iz Bullitta koji govori o razvoju vrlo specifičnog tržišta izdržljivih pametnih telefona.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.