Donosimo vam posljednju TV emisiju s ovogodišnjeg sajma IFA koji je pokazao da bez obzira na krize i probleme s kojima se industrija susreće posljednjih nekoliko godina industrija nastavlja rast. Odnosi se to na cijelu industrije potrošačke elektronike od kućanskih uređaja, pa sve do pametnih telefona.
Prihod na tržištu potrošačke elektronike iznosi 1.062,00 milijardi američkih dolara u 2022. Očekuje se da će tržište godišnje rasti za 2,51 posto (CAGR 2022.-2027.). Najveći segment tržišta je segment telefonije s tržišnim obujmom od 473,10 milijardi dolara u 2022. U globalnoj usporedbi, najveći prihod se ostvaruje u Kini (251,40 milijardi dolara u 2022.).
U odnosu na ukupan broj stanovnika, 2022. godine po osobi se generira prihod od 139,50 dolara. Na tržištu potrošačke elektronike 43,6 posto ukupnog prihoda ostvarit će se online prodajom do 2022. godine.
Na tržištu potrošačke elektronike očekuje se da će količina iznositi 9,2 milijarde komada do 2027., a očekuje se da će tržište potrošačke elektronike pokazati rast količine od 3,2 posto u sljedećoj godini.
O svemu tome, razgovaramo s Veselinom Jevrosimovićem iz Comtradea, koji priča o njihovom brendu Tesla, ali i manjku radne snage i načinu kako stvoriti nove kvalitetne ljude.
U emisiji još razgovaramo s Adamom Fergusoinom iz HMD-a koji upravlja brandom Nokie koji govori o fokusiranosti na održivost. Tu je i razgovor s Craig Cunninghamom iz Samsung koji govori o promjeni potrošačkih navika u posljednje dvije godine, ali i o tome kakvu ulogu imaju u svemu tome pametni televizori. Na kraju emisije tu je i razgovor s Timom Shepherdom iz Bullitta koji govori o razvoju vrlo specifičnog tržišta izdržljivih pametnih telefona.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.