Donosimo vam posljednju TV emisiju s ovogodišnjeg sajma IFA koji je pokazao da bez obzira na krize i probleme s kojima se industrija susreće posljednjih nekoliko godina industrija nastavlja rast. Odnosi se to na cijelu industrije potrošačke elektronike od kućanskih uređaja, pa sve do pametnih telefona.
Prihod na tržištu potrošačke elektronike iznosi 1.062,00 milijardi američkih dolara u 2022. Očekuje se da će tržište godišnje rasti za 2,51 posto (CAGR 2022.-2027.). Najveći segment tržišta je segment telefonije s tržišnim obujmom od 473,10 milijardi dolara u 2022. U globalnoj usporedbi, najveći prihod se ostvaruje u Kini (251,40 milijardi dolara u 2022.).
U odnosu na ukupan broj stanovnika, 2022. godine po osobi se generira prihod od 139,50 dolara. Na tržištu potrošačke elektronike 43,6 posto ukupnog prihoda ostvarit će se online prodajom do 2022. godine.
Na tržištu potrošačke elektronike očekuje se da će količina iznositi 9,2 milijarde komada do 2027., a očekuje se da će tržište potrošačke elektronike pokazati rast količine od 3,2 posto u sljedećoj godini.
O svemu tome, razgovaramo s Veselinom Jevrosimovićem iz Comtradea, koji priča o njihovom brendu Tesla, ali i manjku radne snage i načinu kako stvoriti nove kvalitetne ljude.
U emisiji još razgovaramo s Adamom Fergusoinom iz HMD-a koji upravlja brandom Nokie koji govori o fokusiranosti na održivost. Tu je i razgovor s Craig Cunninghamom iz Samsung koji govori o promjeni potrošačkih navika u posljednje dvije godine, ali i o tome kakvu ulogu imaju u svemu tome pametni televizori. Na kraju emisije tu je i razgovor s Timom Shepherdom iz Bullitta koji govori o razvoju vrlo specifičnog tržišta izdržljivih pametnih telefona.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.