Svjetske isporuke računala su na rubu oporavka nakon sedam uzastopnih kvartala pada, prema Canalysu. Očekuje se da će se tržište vratiti na rast od 5 posto u 4. kvartalu 23., potaknuto snažnom blagdanskom sezonom i sve boljim makroekonomskim okruženjem. Gledajući unaprijed, predviđa se da će isporuke za cijelu 2024. godinu doseći 267 milijuna jedinica, što je 8 posto više nego 2023. Trend će osjetiti ciklus osvježavanja Windowsa i pojavu uređaja koji podržavaju AI i Arm.
U segmentu pametnih telefona očekuje se oporavak tržišta. Globalno tržište pametnih telefona nagovještava rane znakove oporavka nakon pada od 12 posto u 2022., prema Canalysu. Iako se i dalje očekuje pad isporuka za 5 posto u 2023., blaži pad ukazuje na stabilizaciju jer se neke regije ove godine vraćaju rastu. U cijeloj 2023. bit će isporučeno 1,13 milijardi pametnih telefona, za što se očekuje rast od 4 posto kako bi dosegnulo 1,17 milijardi jedinica u 2024. Očekuje se da će tržište pametnih telefona isporučiti 1,25 milijardi jedinica u 2027., postižući CAGR (2023. do 2027.) od 2,6 posto.
To znači da će rast i potreba za gaming dodacima, ali i kablovima, nosačima monitora i drugim bitnim stvarima kada je riječ o segmentu potrošače elektronike i gaminga čime se bavi tvrtka Šmit Electronic iz Kutine.
Upravo o svome poduzetničkom putu i stanju na tržištu za ICT na Ti govori Stjepan Šmit osnivač tvrtke Šmit Electronic koja ima dva svoja brand Sbox i White Shark u segmentima potrošačke elektronike i gaming dodataka.
Sbox u svome portfelju ima dodatke za računala od kablova, torbe i ruksake, miševe i tipkovnice te sve do nosača za monitore, ali tu su i za pametne telefone poput slušalica, zaštitno staklo, USB adaptere, nosače za TV uređaje. U gaming segmentu su posebno prilagođene tipkovnice, gaming stolci, miševi, podloge, slušalice. Šmit ističe kako se prilagođavaju tržištu i potrebama i kako su trenutno jedan od najjačih brandova na tržištu kada se izuzmu veliki svjetski igrači.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.