Zbog sve većih cijena novih mobitela buja tržište rabljenih uređaja

Zbog sve većih cijena novih mobitela buja tržište rabljenih uređaja

Tržište pametnih telefona raste iz godine u godinu, ali nekih znatnijih napredaka na području samih uređaja nema. Istina jest, ljepši su, možda kvalitetniji i donekle brži, uz pokoji zgodni dodatak, ali većih razlika uistinu nema. Posebno ne s obzirom da im cijena probija 900 ili tisuću američkih dolara. Zbog toga mnogi kupuju rabljene uređaje i ta brojka također konstantno raste.

U narednih pet godina, navodi IDC, na rabljene pametne telefone potrošit će se 52,7 milijardi  dolara ili prosječno 180 dolara po uređaju. Zanimljiva je to situacija, kojoj bi se proizvođači i operateri ipak mogli prilagoditi ako žele nastaviti svake godine s rastom prodaje, prihoda i profita.

Primjerice, nekad su se rabljeni uređaji prosljeđivali na tržište siromašnijih zemalja, ali danas se to radi u i razvijenijima, a ponajviše iz razloga što korisnici kalkuliraju i s rabljenim i provjerenim uređajem znaju što ih čeka. No i cijena igra ulogu jer ako je nešto dobro, nema potrebe plaćati stotine dolara za nešto novo i praktički jednako. Također, nemali broj korisnika nije zadovoljno novom generacijom uređaja pa se okreću prethodnima.

Sve to dovelo je do situacije u kojoj se pametni telefoni mijenjaju svakih 18 do 20 mjeseci, a još prije godinu dana statistika je pokazivala da do promjena dolazi između 11 i 14 mjeseci! Naravno da je netko na tome odlučio zaraditi novac i omogućiti korisnicima koji kupuju rabljene uređaje bolju uslugu. Riječ je o e-trgovini Gazelle, koja se specijalizirala na tome i omogućava ljudima prodaju korištenih elektroničkih uređaja, a od listopada 2014. godine se našla i ponuda pametnih telefona.

Zato operateri moraju reagirati i davati bolje ponude, ovaj model na 24 mjeseca uz jeftiniji uređaj, ali i pretplatu, nije više toliko isplativ. Neki, kao AT&T i T-HT su stavili sve uređaje u ponudu besplatno na američkom tržištu i isplaćuju se kroz pretplate. To je hit, a operater na kraju ne gubi. Vjeruje se da će svi uskoro tim stopama...

U suprotnom će prognoza koju daje IDC biti točna i već u 2020. godini trebalo bi biti prodano, odnosno kupljeno, 222,6 milijuna rabljenih pametnih telefona diljem svijeta, a to je u odnosu na 2015. godinu rast od 22,3 posto.