Zašto ne bi trebali rootati vaš Android smartphone

Zašto ne bi trebali rootati vaš Android smartphone
Ilustracija / Antonio Jularić

Napredniji Android korisnici često posežu za “root“ mogućnosti jer to im otvara vrata pametnog telefona u potpunosti. Mogu do stvari do kojih nisu prije mogli jer se imaju prilike “igrati“ s operativnim sustavom. Ali, to ne bi trebali raditi i to je zapravo loš izbor, ne samo zbog općepoznate činjenice da se na taj način gubi garancija uređaja.

“Ukoliko niste developer i ne testirate neku aplikaciju ili bilo što vezano uz sami uređaj ili operativni sustav, tad je potpuno besmisleno izvršiti "root". Stvarno nema nikakvog smisla“, tvrdi Bonb O'Donnell, osnivač i glavni analitičar na Technalysis Research.

Kad takav stručnjak govori ovakve stvari, onda sigurno postoji pozadina. Na nju će isprva odmahnuti rukom svi oni koji se vole istaknuti u tehnološkom smislu pa se uokolo hvale posebnim aplikacijama za Android operativni sustav - na kojem je izvršen "root". Ali, treba stati i razmisliti o posljedicama.

Najbitnija je ona vezana uz sigurnost jer nećete dobivati posljednje nadogradnje i nadopune operativnog sustava, bez obzira što postoji firmware kao CyanogenMod, koji je vrlo dobar, ali uskoro se taj projekt gasi i pokreće novi pod imenom LineageOS, koji bi trebao nastaviti istim stopama. No, koliko god bio dobar, ne može zamijeniti "ono pravo", što znači da izniman rizik uvijek postoji.

Također, ako krivo obavite "root" ili se zaigrate s pokušajima poboljšati pametni telefon, možete ga "brickati" i potpuno pokvariti.

Nije ni to sve, aplikacije morate ručno nadopunjavati ili nadograđivati, a s obzirom da developeri testiraju sve što rade u idealnom okruženju, to može značiti i da ako izvedete "root" nećete imati puni potencijal određenih aplikacija.

“Stvarno rizik nema smisla, u odnosu na ono što dobijete. Ako se već želite igrati, onda je to bolje činiti na uređaju koji vam nije primaran, inače stvarno nema smisla. A uz sve to, ni Android više nije estetski odbojan kao nekad, stvarno nudi sve što treba i uz to su nadopune i nadogradnje česte, fragmentacija više nije toliki problem kao nekad, bez obzira što i dalje postoji. Ukratko, rizik se ne isplati“, tvrdi O'Donnell.

Zaključno, "root" je stvar prošlosti, budućnost leži u cloudu, a svaka od kompanija koja će se nuditi na određenom pametnom telefonu imat će svoje prednosti, nedostupne za uređaje na kojima se napravi "root".