Sve je veća gužva na tržištu pametnih telefona

Sve je veća gužva na tržištu pametnih telefona

Tržište pametnih telefona ne čine samo Apple i Samsung, bez obzira što se takav dojam može dobiti od samog pogleda na medije, oglase i sveprisutnost ova dva moćna branda. Ne, ukupni udio ove dvije kompanije na tržištu pametnih telefona i phableta čini 37,3 posto, što je daleko od polovice.

To je samo nešto više od trećine, što znači da jako dobar udio (62,7 posto) otpada na sve druge proizvođače. Primjerice, u posljednja tri mjeseca su Huawei, Lenovo (plus Motorola) i Xiaomi zajedno isporučili 220 milijuna uređaja dok su Apple i Samsung zajedno isporučili 132,5 milijuna - od toga 48 milijuna američki i 84,5 milijuna južnokorejski proizvođač.

Tu su i ostale kompanije koje imaju što za reći pa tako sve zajedno van kruga ovih pet najmoćnijih čine 44,8 posto, odnosno zabilježili su 159,1 milijun isporučenih uređaja. Zanimljivo, dok se to čini mnogo, zapravo i nije dobar rezultat jer prije godinu dana su imali 49 posto udjela na tržištu proizvođači van top 5 i bilježe pad prodaje. On je kod "ostalih" 2,4 posto.

Primjerice, Samsung je porastao za 6,1 posto i to se očekivalo jer prošla godina za tog je tehnološkog giganta bila uistinu katastrofalna i ispod svih očekivanja pa je bilo jasno da se u tom smjeru u 2015. ipak ne može nastaviti, to bi bilo pogubno. Apple je pak zabilježio rast od 22,2 posto i to bi bilo rekordno da Huawei nije na 60,9 posto boljoj prodaji nego prije godinu dana u ovo vrijeme. Dakle, misle ozbiljno kad kažu u toj kineskoj kompaniji da do 2020. žele prestići Samsung. Nije nerealno, posebno ako ovako nastave - povećali su prodaju s 10,5 milijuna na 20,5 milijuna. Lenovo (plus Motorola) su na rastu od 11,1 posto, a Xiaomi na rastu od 5,6 posto.

Sve to sugerira da će u godini koja dolazi Samsung i Apple dodatno izgubiti moć pred ostalima, ali neće to uslijediti tako da oni sami nešto izgube. Ne, netko kao HTC ili Sony nastavit će s padom pa će profitirati najjačih pet. Nadajmo se samo da razlika neće postati prevelika jer time tržište u globalu itekako gubi.